Trwa ładowanie...
d47ekxe
09-03-2012 08:03

Zaginiony, cenny obraz powrócił do Polski

Do Polski powróci kolejny obraz, który zaginął podczas II wojny światowej. To płótno Witolda Wojtkiewicza "Orszak" z 1908 roku. Ambasada RP w Waszyngtonie zaprezentowała obraz na zakończenie wizyty ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w USA.

d47ekxe
d47ekxe

Obraz "Orszak" był od 40 lat w posiadaniu amerykańskiej rodziny. Gdy ludzie ci zorientowali się, że dzieło znajduje się w katalogach sztuki zrabowanej z Polski podczas II wojny światowej, skontaktowali się z ambasadą RP w Waszyngtonie.

Pierwszy sekretarz ambasady RP w Waszyngtonie Anna Perl podkreśla, że obraz jest bardzo cenny, ponieważ Wojtkiewicz jest jednym czołowych malarzy Młodej Polski. Anna Perl nie podejmuje się jednak oszacowania wartości obrazu. Podkreśliła, że jest to zadanie dla fachowców.

Przed wojną, obraz "Orszak" był własnością prywatnych kolekcjonerów z Krakowa i po powrocie do Polski powróci do ich spadkobierców. Anna Perl jednak wyraziła nadzieję, że na pewien czas zostanie on wypożyczony do jakiegoś muzeum i będzie dostępny dla publiczności.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj