Trwa ładowanie...
d2qj2mp
miasto
30-03-2002 07:27

Zaginione miasto u wybrzeży Kuby?

Naukowcy mają nadzieję ustalić w tym roku czy niezwykłe podwodne formacje skalne odkryte u wybrzeży Kuby są pozostałością zatopionego miasta nieznanej wcześniej starej cywilizacji.

d2qj2mp
d2qj2mp

Tajemnicze formacje - gładkie skały o geometrycznych kształtach - znajdują się w pobliżu zachodnich wybrzeży wyspy, ponad 600 metrów pod wodą. Zajmują powierzchnię około 20 kilometrów kwadratowych.

Według naukowców podwodne miasto mogło należeć do cywilizacji, która kolonizowała Amerykę kilka tysięcy lat temu. Ich zdaniem centrum starej kultury mogła stanowić wyspa, która zatonęła na skutek jakiegoś kataklizmu - na przykład trzęsienia ziemi.

Odkrycie to zdecydowanie zmieniłoby nasze pojęcie o człowieku i ewolucji obu Ameryk - powiedział dyrektor kubańskiego Muzeum Historii Naturalnej Manuel Iturralde, który przyłączył się do badań prowadzonych przez kanadyjskich naukowców.

Teoria, której porównanie z mitem Atlantydy wydaje się nieuniknione, spotkała się ze sceptycznym przyjęciem części naukowców. Ich zdaniem ani wiek - kanadyjscy archeolodzy mówią o co najmniej 6 tysiącach lat - ani głębokość, na której miałoby się znajdować zatopione miasto nie są wiarygodne. (mag)

d2qj2mp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qj2mp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj