Zaduszki i Wszystkich Świętych. Czym różnią się te święta? Poznaj tradycje 1 i 2 listopada

Na początku listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Dowiedz się, co łączy te święta i czym się różnią. Jakie są świąteczne tradycje?

Zaduszki i Wszystkich Świętych. Czym różnią się te święta? Poznaj tradycje 1 i 2 listopada
Źródło zdjęć: © 123RF

Uroczystość Wszystkich Świętych 2019 a Zaduszki. Czym święta się różnią?

1 listopada większość Polaków udaje się na cmentarze, by uporządkować groby bliskich i przyozdobić je zniczami oraz kwiatami. Dekoracje są wyrazem pamięci o tych, którzy odeszli.

W Kościele katolickim uroczystość Wszystkich Świętych należy do ważniejszych świąt w roku. Tego dnia wierni muszą uczestniczyć we mszy świętej. Kościół modli się tego dnia do wszystkich znanych i nieznanych świętych, czyli tych, którzy już dostali się do nieba. Święto to powinno mieć radosny charakter, jako wspomnienie nadchodzącego zmartwychwstania. A jednak kojarzone jest raczej ze smutkiem i refleksją.

Zaduszki obchodzimy 2 listopada. W katolicyzmie nie jest to święto nakazane, a jedynie obchód liturgiczny. Jego pełna nazwa to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Kościół modli się szczególnie za dusze czyśćcowe. Również tego dnia można odwiedzać cmentarze. Chrześcijanie wierzą, że ich modlitwy przyczyniają się do zbawienia tych, którzy już nie żyją.

Bardziej żałobny i refleksyjny charakter Zaduszek potwierdzają takie obyczaje, jak wypominki. To tradycyjne modlitwy za zmarłych, które żyjący krewni zamawiają w kościołach. W Polsce wypominki praktykuje się od stuleci.

Oba święta mają ponad tysiącletnią tradycję. 1 listopada w obecnej formie funkcjonuje na świecie od IX wieku, Zaduszki – od 998 roku. Jednak dopiero od XIV wieku Dzień Zaduszny obowiązuje w całym Kościele.

Zaduszki a Wszystkich Świętych. Który dzień jest wolny od pracy?

Różnice między 1 a 2 listopada znalazły odbicie w ustawodawstwie. Na mocy prawa Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy. Zaduszki nie mają tak wysokiego statusu. 2 listopada otwarte będą sklepy i punkty usługowe – tam, gdzie właściciele nie wzięli urlopu.

Zaduszki Jazzowe to cykliczne koncerty organizowane w okresie Wszystkich Świętych. Zapoczątkowali je w Krakowie w latach 50. tacy artyści, jak Krzysztof Komeda czy Andrzej Kurylewicz. Obecnie w kilkudniowych festiwalach uczestniczą znakomici muzycy jazzowi. W 64. edycji wydarzenia jazzu będzie można posłuchać także w Wieliczce, Trzebini, Lanckoronie i Zabierzowie.

Obyczaj Zaduszek Jazzowych rozprzestrzenił się po całym kraju, zaglądając zarówno do dużych, jak i mniejszych miast. Regularnie listopadowe koncerty odbywają się także między innymi we Wrocławiu, Siedlcach, Kielcach, Lublinie, Gdyni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)