"Żaden polityk nie będzie mu go wyznaczał". Leśkiewicz o TK, Iranie i SAFE
Rzecznik prezydenta RP Rafał Leśkiewicz był gościem programu "Tłit" Wirtualnej Polski. Głównym tematem rozmowy był przedłużający się pat wokół zaprzysiężenia nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz konsekwencje prezydenckiego weta w sprawie ustawy o programie SAFE. Leśkiewicz zapowiedział również, że niedługo odbyć się może kolejne spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Najważniejsze tematy rozmowy:
- Wojna o Trybunał Konstytucyjny: Rzecznik zapowiedział, że prezydent oczekuje od marszałka Sejmu wyjaśnień w sprawie ekspresowego trybu wyboru sędziów. Zdaniem gościa programu, wszelkie alternatywne formy ich ślubowania są pomysłami całkowicie bezprawnymi.
- Weto wobec unijnej pożyczki SAFE: Przedstawiciel prezydenta argumentował, że unijny mechanizm obronny to pułapka finansowa. Podkreślił też, że próba ominięcia głowy państwa za pomocą rządowej uchwały jest nieskuteczna, bo dokument ten ma charakter wyłącznie wewnętrzny.
- Relacje z USA i konflikt na Bliskim Wschodzie: Leśkiewicz stanowczo zdementował plotki o amerykańskich naciskach na dołączenie Polski do operacji zbrojnej w Iranie. Jednocześnie ujawnił, że trwają zaawansowane przygotowania do bilateralnego spotkania Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem.
- Opóźnione rady prezydenckie: Rzecznik Nawrockiego zadeklarował, że obiecywane od zeszłego roku gremia doradcze ds. naprawy ustroju państwa zostaną wreszcie powołane w ciągu najbliższych kilkunastu dni.
Walka o Trybunał Konstytucyjny
Pałac Prezydencki nie zamierza ustępować w sporze o zaprzysiężenie nowych sędziów TK wyłonionych przez Sejm. Jak podkreślił Rafał Leśkiewicz, prezydent Karol Nawrocki wysłał właśnie pismo do marszałka Włodzimierza Czarzastego. – Najpierw pan prezydent chce wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące trybu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego [w Sejmie] i tej decyzji marszałka Czarzastego, tych 48 godzin na zgłaszanie kandydatów – tłumaczył rzecznik.
Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej pomysłów na odebranie ślubowania przez notariusza lub marszałka Sejmu, przedstawiciel Pałacu Prezydenckiego stwierdził, że byłoby to niezgodne z prawem. – Każdy z tych scenariuszy jest niezgodny z prawem. (...) Żaden polityk, marszałek Sejmu nie będzie wyznaczał panu prezydentowi trybu, w jaki ma podejmować decyzje, bo ten tryb jest określony wprost w konstytucji – stwierdził. Gość programu zapewniał jednocześnie, że prezydent "nie czuje presji" ze strony obozu władzy.
Spór o SAFE. Rzecznik uderza w Donalda Tuska
Gorąca dyskusja wywiązała się rzecz jasna wokół tematu zawetowanej przez prezydenta ustawy dotyczącej unijnego mechanizmu SAFE, z którego rząd chciał finansować rozwój polskiej obronności. – Koszty obsługi kredytu SAFE i oprocentowania wyniosłyby drugie tyle, ile sama pożyczka – ostrzegał rzecznik, dodając, że nie podoba mu się również mechanizm warunkowości (obowiązek przestrzegania prawa UE - red.).
Zapytany o deklarację premiera Donalda Tuska, który zapowiedział wdrożenie programu za pomocą rządowej uchwały (przy kontrasygnacie Władysława Kosiniaka-Kamysza), współpracownik Nawrockiego ostro krytykował rządzących. – Zgodnie z polską konstytucją uchwały nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Zachęcam pana premiera, żeby naprawdę od czasu do czasu w przerwie między graniem w piłkę i knuciem czytał konstytucję i zaglądał do ustawy zasadniczej – mówił.
Wojna w Iranie. Leśkiewicz unika deklaracji
Wojna USA i Izraela z Iranem trwa już trzeci tydzień, a głównym problemem Stanów Zjednoczonych stała się blokada - kluczowej dla światowego transportu ropy - Cieśniny Ormuz. Prezydent USA Donald Trump apelował do sojuszników o wysłanie do niej okrętów, ale wielu z nich – w tym premier Donald Tusk – odmówiło. W odpowiedzi Trump stwierdził, że NATO popełniło głupi błąd, odmawiając pomocy Stanom Zjednoczonym, które to zapamiętają.
Leśkiewicz został zapytany, czy do Polski płynęły jakiekolwiek naciski ze strony USA. – Absolutnie nie było żadnej presji na pana prezydenta. Stanowczo to dementuję – uciął Leśkiewicz. Nie był on jednak skory do zajęcia jednoznacznego stanowiska ws. tego, czy Tusk podjął dobrą decyzję, odmawiając wysłania polskich wojsk na Bliski Wschód. Rzecznik prezydenta unikał odpowiedzi, twierdząc, że niektóre "kwestie dotyczące dyplomacji nie powinny być przedmiotem otwartej dyskusji publicznej".
Rzecznik przekazał, że w najbliższym KPRP chciałaby zorganizować kolejne spotkanie Nawrockiego z Trumpem. – Niewykluczone, że wkrótce do takiego spotkania dojdzie – rzucił tajemniczo gość, dodając, że Nawrocki utrzymuje bardzo dobre, bezpośrednie relacje z prezydentem USA.
Zobacz, o czym jeszcze dyskutowano:
- Czy prezydent Nawrocki chce wyprowadzić Polskę z UE? Rzecznik ostro reaguje na zarzuty premiera i tłumaczy, na czym tak naprawdę ma polegać wizja powrotu Unii Europejskiej do korzeni z 2004 roku.
- Dlaczego musimy wyjść z systemu ETS? Miażdżące koszty unijnej polityki klimatycznej. Przedstawiciel Kancelarii zdradza, że po wejściu w życie ETS2, koszty ponoszone przez Polskę zbliżą się do 50 miliardów złotych rocznie.
- Tajne spotkanie na szczycie z Przemysławem Czarnkiem. Kto odwiedza Pałac Prezydencki? Leśkiewicz potwierdza wizytę kandydata PiS na premiera i zdradza, jak głowa państwa ocenia tego polityka.
- Raport NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Co prezydent sądzi o miażdżących wynikach kontroli u "ziobrystów"? Kancelaria ucina spekulacje na temat możliwego wsparcia dla polityków dawnej władzy.
- Kto hamuje powołanie prezydenckich rad? Obiecywane od ubiegłego roku gremia, w tym Rada ds. Naprawy Ustroju, wciąż nie istnieją. Rzecznik tłumaczy kulisy poszukiwań wybitnych konstytucjonalistów do współpracy.
Powyższy tekst to jedynie skrót rozmowy – obejrzyj nagranie, by poznać pełny kontekst i wszystkie argumenty gościa.