Trwa ładowanie...
dfqaqc7

Żądają dymisji burmistrza Duisburga: Sauerland, precz!

Kilkuset mieszkańców Duisburga demonstrowało przed południem przed ratuszem miasta, żądając dymisji burmistrza Adolfa Sauerlanda oraz wyjaśnienia przyczyn sobotniej tragedii na Love Parade. - Sauerland, precz! - wołano. Burmistrz nie wyszedł do uczestników manifestacji. Demonstranci uczcili minutą ciszy pamięć 21 osób, które zginęły wskutek wybuchu masowej paniki w tunelu prowadzącym na teren festiwalu muzyki techno.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żądają dymisji burmistrza Duisburga: Sauerland, precz!
(PAP/EPA)
dfqaqc7

Pięć dni po tragedii władze miasta, policja i organizator imprezy wzajemnie obarczają się winą za katastrofę. Chadecki burmistrz odrzuca wezwania do rezygnacji. Jak oświadczył w rozmowie z dziennikiem "Bild", to nie on podpisywał pozwolenie na organizację Love Parade. - Podpisywanie pozwoleń nie jest zadaniem burmistrza - powiedział. Dodał, że po wyjaśnieniu tragedii zdecyduje o konsekwencjach personalnych.

Jednak zdaniem premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Hannelore Kraft "burmistrz oraz członkowie władz miasta będą musieli w końcu stanąć wobec politycznej odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia na Love Parade".

W środę minister spraw wewnętrznych landu Ralf Jaeger oraz inspektor policji Dieter Wehe obarczyli odpowiedzialnością za katastrofę organizatora Love Parade, firmę Lopavent z Berlina. Według policji organizator nie dotrzymał własnej koncepcji dotyczącej bezpieczeństwa podczas imprezy, zaangażował zbyt małe siły porządkowe i - wbrew ustaleniom - nie ograniczył napływu ludzi do feralnego tunelu. Szef Lopavent Rainer Schaller odpowiedzialnością obarcza zaś policję.

dfqaqc7

W najbliższą sobotę w Duisburgu odbędzie się uroczystość żałobna, poświęcona ofiarom tragedii na Love Parade. Udział zapowiedzieli m.in. kanclerz Angela Merkel i prezydent Niemiec Christian Wulff. Burmistrz Sauerland zrezygnował z udziału w ceremonii. - Bardzo głęboko to przemyślałem. Z szacunku dla krewnych ofiar nie przyjdę - powiedział gazecie "Bild". Według mediów Sauerland otrzymuje wiele pogróżek po tragedii na Love Parade.

Federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere polecił opuszczenie w tym dniu flag do połowy masztu na budynkach państwowych w całym kraju.

Ekumeniczne nabożeństwo rozpocząć się ma o godz. 11 w ewangelickim Kościele Zbawiciela w Duisburgu. Oczekuje się, że w uroczystości zechce uczestniczyć nawet 100 tysięcy osób. Dziennik "Bild" poinformował, że ceremonia może zostać przeniesiona na stadion MSV Duisburg.

Anna Widzyk

dfqaqc7

Podziel się opinią

Share
dfqaqc7
dfqaqc7
Więcej tematów