Zaczyna się zbieranie i liczenie ofiar huraganu
W Nowym Orelanie rozpoczęło się zbieranie i liczenie ofiar śmiertelnych huraganu
Katrina. Najwyżsi przedstawiciele administracji próbując - jak
pisze Reuter - zachować twarz, ruszyli w objazd dotkniętych klęską
terenów.
Miejscowe i federalne władze mówią, że należy być przygotowanym na to, że po opadnięciu wody na zalanych terenach i zniszczonych domach znajdą się tysiące ciał.
Na taki widok przygotowywał w niedzielę Amerykanów minister bezpieczeństwa kraju Michael Chertoff.
Na ulicach Nowego Orleanu, gdzie w niedzielę zakończyła się ewakuacja setek tysięcy poszkodowanych przez huragan Katrina, było niemal pusto. Ci, którzy zostali, nie kryli gniewu i żalu. Zostaliśmy porzuceni przez własny kraj - mówił z goryczą Aaaron Broussard z gminy Jefferson na południe od Nowego Orleanu.
To nie tylko Katrina spowodowała te wszystkie ofiary śmiertelne - dodał Broussard i wyjaśnił, że to "biurokracja popełniła morderstwo" i że to ona "powinna teraz odpowiadać przed Kongresem".
Prezydent George W. Bush, który jak pisze Reuter, przyznał, że nie wszystkie działania jego administracji w obecnej sytuacji były wystarczające, powróci w poniedziałek do Luizjany i Missisipi - strefy zniszczonej przez huragan.
Minister obrony Donald Rumsfeld odwiedził w niedzielę punkty medyczne na lotnisku międzynarodowym w Nowym Orleanie. Wymienił uściski dłoni z przedstawicielami ekip ratunkowych i grup wojskowych.
Sekretarz stanu Condoleezza Rice odwiedziła miasto Mobile w Alabamie, stanie, z którego pochodzi. Rice skrytykowano przed kilku dniami w internecie za to, że w dzień po tym, jak woda zalała Nowy Orlean, była w Nowym Jorku na musicalu "Monty Python's Spamalot".
Po powrocie do Waszyngtonu Rice broniła rządu, któremu zarzucono też to, że opieszałość w działaniu w Nowym Orleanie wynikała z segregacji rasowej. Większość mieszkańców Nowego Orleanu jest czarnoskóra. Rice jest najwyżej postawioną czarnoskórą przedstawicielką administracji USA.