Trwa ładowanie...

Zaczął się proces przekazywania prezydenckiej władzy w USA

• W Stanach Zjednoczonych zaczął się proces przekazywania prezydenckiej władzy
• Wiceprezydent elekt Mike Pence kieruje zespołem przygotowującym przejęcie administracji USA
• Taką decyzję podjął prezydent elekt Donald Trump - poinformował "New York Times"

Zaczął się proces przekazywania prezydenckiej władzy w USAŹródło: AFP, fot: YURI GRIPAS
d4hobvj
d4hobvj

Donald Trump w specjalnym oświadczeniu podkreślił, że rozpoczyna się proces tworzenia nowego prezydenckiego gabinetu, w którym znajdą się wysoko wykwalifikowani specjaliści. Tylko oni będą w stanie zrealizować przedwyborcze obietnice odbudowy kraju - podkreślał prezydent elekt. Główna odpowiedzialność za to spadnie na przyszłego wiceprezydenta Mike Pence'a. Ma on wieloletnie doświadczenie w kontaktach zarówno z republikańskimi kongresmenami, jak i stanowymi gubernatorami wywodzącymi się z tej partii.

Powołując się na różne źródła bliskie zespołowi, dziennik twierdzi, że Trump zdecydował się na zmianę na stanowisku przewodniczącego zespołu, gdyż chciał wykorzystać kontakty Pence'a, byłego kongresmena, w Waszyngtonie. Gubernator New Jersey Chris Christie ma pozostać w zespole jako jeden z kilku zastępców.

Niewykluczone, że decyzja ma związek z tym, ze pozycja Christiego osłabiła się w ostatnim czasie w związku z wyrokiem sądu, który uznał dwóch bliskich współpracowników Christiego za winnych w aferze mostowej z 2013 roku (w odwecie na opozycyjnym, demokratycznym burmistrzu, doprowadzili oni do zamknięcia ruchu na moście George'a Washingtona w New Jersey; Christie utrzymuje, że o niczym nie wiedział).

Christie, który bardzo wcześnie w kampanii poparł kandydaturę kontrowersyjnego biznesmena na prezydenta USA, od kilku miesięcy był odpowiedzialny za przygotowania do ewentualnego przejęcia przez Trumpa administracji USA. W środę, po niespodziewanej wygranej Trumpa we wtorkowych wyborach prezydenckich, jego zespół przeniósł się do budynku nieopodal Białego Domu przy Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie.

d4hobvj

Jak informuje "NYT", do stosunkowo małego zespołu doszło 12 nowych osób, by przyspieszyć jego prace. Zespół składa się z grup ds. głównych polityk, jak imigracja, a także ds. gospodarki, bezpieczeństwa narodowego i obrony. Jest też grupa ds. rewizji przyjętych przez prezydenta Baracka Obamę dekretów prezydenckich, które Trump obiecał uchylić. Osobna grupa, jak podawał "Wall Street Journal", bada, jak nowy prezydent będzie mógł szybko wywiązać się z obietnicy wyborczej wybudowania muru na południowej granicy USA.

Zespół pracuje też nad znalezieniem osób na różne stanowiska w administracji. Wśród kandydatów do rządu wymienianych przez portal BuzzFeed News, który dotarł do listy 41 kandydatów przygotowanych przez zespół Christiego, są m.in. sam Christie (na ministra sprawiedliwości lub ministra handlu), Newt Gingrich (na sekretarza stanu), była gubernator Alaski Sarah Palin (na ministra odpowiedzialnego za zasoby wewnętrzne), Giuliani (na ministra sprawiedliwości) oraz neurochirurg, były kandydat na prezydenta Ben Carson (na ministra zdrowia lub edukacji), emerytowany generał i szef agencji wywiadu wojskowego Mike Flynn (na ministra obrony). Lista obejmuje ponadto osoby z sektora energetycznego i bankowego. Zdaniem telewizji, na ministra finansów rozważany jest Jamie Dimon, prezes banku JPMorgan. Sam Dimon zapewnił jednak, że nie jest zainteresowany.

- Wkrótce będę podejmował bardzo ważne decyzje ws. ludzi, którzy będą pracować w naszym rządzie - napisał na Twitterze Trump.

Zdaniem amerykańskich mediów, w sumie Trump będzie mógł powołać do rządu i różnych agencji federalnych aż 4 tys. nowych osób.

d4hobvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hobvj
Więcej tematów