Zachodniopomorskie świętuje wejście do strefy Schengen
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego świętują pierwszy dzień obecności Polski w strefie Schengen. Zabawy, happeningi i festyny z tej okazji odbyły się m.in. w Dobieszczynie, Świnoujściu i Nowym Warpnie.
Kilkaset osób, głównie gimnazjalistów z Polski i Niemiec, spotkało się w Świnoujściu nad morzem, w miejscu, gdzie graniczne druciane zasieki dzieliły plażę. Tam uczniowie i mieszkańcy miasta pocięli siatkę nożycami do metalu. Wiele osób zabierało jej fragmenty na pamiątkę. Był też poczęstunek - grochówka i pieczone kiełbaski. Na zakończenie ruszył "bieg bez granic" brzegiem morza.
Na przejściu granicznym Dobieszczyn - Hintersee, podczas festynu z udziałem m.in. władz Polic i sąsiedniego Eggesin, okolicznym mieszkańcom przygrywały szczecińska orkiestra wojskowa i zespół trębaczy, a przedszkolaki z Eggesin i zespoły z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach wystąpiły z przedstawieniami. Na rozgrzewkę przygotowano grochówkę.
Symboliczne przecinanie granicznych zasieków odbyło się też na mostku granicznym w Rieth, wsi położonej w pobliżu Nowego Warpna. Po "dedrutyzacji" - jak mówili przedstawiciele szczecińskiego stowarzyszenia "Czas, Przestrzeń, Tożsamość", które współorganizowało happening - bawiono się na pikniku. Toast wzniesiono kubkiem tradycyjnego niemieckiego grzanego wina.
Wybór starego ceglanego mostku pomiędzy Rieth i Nowym Warpnem ma swój szczególny, symboliczny wymiar. Nie tylko dlatego, że jest to najkrótsza droga pomiędzy obiema miejscowościami, jak dotąd nie tyle łącząca, co dzieląca mieszkańców obu tych sąsiedzkich miejscowości, a także miejsce, w którym od kilkunastu lat, 1 maja wspólną ekumeniczną mszą polową rozpoczynane są polsko-niemieckie festyny, organizowane na przemian w Rieth i Nowym Warpnie. Dotąd tylko wówczas, przez kilkanaście godzin, można było tu przekraczać granicę - powiedział wiceburmistrz Nowego Warpna Andrzej Kotula.