Zachodniopomorska młodzież bierze najwięcej
Młodzi ludzie z Zachodniopomorskiego należą
do najbardziej zagrożonych w kraju ze względu na rozpowszechnienie
substancji psychoaktywnych - pisze "Kurier Szczeciński", powołując
się na raport wykonany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w
ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach ESPAD.
Marihuana i haszysz są bardziej rozpowszechnione wśród uczniów zachodniopomorskich szkół niż w innych regionach Polski. Podobnie jest z amfetaminą. W kraju próbowało jej 6%, a w Zachodniopomorskiem - 8% badanych gimnazjalistów. Wśród młodzieży starszej - odpowiednio - 15 i 20% - informuje gazeta.
Według "KS", młodzieży z tego regionu bardziej dotyczy też problem nietrzeźwości. Najpopularniejszym alkoholem jest piwo, potem wódka i wino, częściej używane przez uczniów klas trzecich gimnazjów niż przez ich starszych kolegów. Więcej niż co trzeci gimnazjalista pił wódkę co najmniej raz w ostatnim miesiącu.
Uczniowie pisali w ankiecie o kacu i złym samopoczuciu, ale też o świetnej zabawie po spożyciu alkoholu. Większość badanych doskonale zna nazwy substancji psychoaktywnych. Najbardziej popularne są marihuana i haszysz, leki uspokajające i nasenne oraz amfetamina. Znaczny odsetek młodzieży "eksperymentuje" z alkoholem łączonym z lekami lub marihuaną.
Najwięcej osób próbowało po raz pierwszy narkotyków wśród przyjaciół, najczęściej z ciekawości. Najłatwiej jest o narkotyki w dyskotekach i barach, spora grupa wskazała też szkołę, ulicę, mieszkanie dilera, a 3% młodych ludzi częstowanych jest narkotykiem w domach - podaje "KS" wyniki ankiety.
"Przerażające, że połowa licealistów chce spróbować narkotyków" - skomentowała pełnomocnik wojewody ds. narkomanii i HIV/AIDS Katarzyna Łozowska.
Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie omówiono wyniki raportu. W kuratorium oświaty powstaje program profilaktyczny, który będzie realizowany w zachodniopomorskich szkołach - zapowiada "Kurier Szczeciński". (PAP)