Zachodni dziennikarze bronią redaktora "Wieści Polickich"
Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI), zrzeszający dziennikarzy i wydawców, potępił we wtorek "z całą siłą" wyrok trzech miesięcy aresztu dla dziennikarza "Wieści Polickich" Andrzeja Marka za zniesławienie urzędnika gminnego.
W oświadczeniu IPI, podpisanym przez sekretarza generalnego organizacji Johanna Fritza, podkreślono, że wyrok stanowi "pogwałcenie wolności prasy", co więcej, jest sprzeczny z prawem do wolnej informacji zapisanym w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
IPI apeluje o odwołanie wyroku na Marka i likwidację praw penalizujących zniesławienie i pomówienie.
Andrzej Marek, redaktor naczelny "Wieści Polickich", został skazany w listopadzie 2003 roku. 6 lutego tego roku szczeciński sąd zarządził wykonanie kary. Wykonanie wyroku uzależnił od przeproszenia poszkodowanego, czego dziennikarz w wymaganym terminie nie uczynił.
Marek publikował na początku 2001 roku w "Wieściach Polickich" artykuły, w których pisał krytycznie o działalności naczelnika wydziału promocji Urzędu Gminy w Policach, sugerując, że naczelnik promuje głównie własną osobę. Nagłośnił też rzekomą niegospodarność urzędnika.
Szczeciński Sąd Okręgowy utrzymał w listopadzie wyrok Sądu Rejonowego, który wcześniej uznał Marka za winnego zniesławienia. W uzasadnieniu podał, że dziennikarz opublikował nieprawdziwe zarzuty.
W obronie Marka stanęli inni dziennikarze prasy regionalnej, a także organizacje dziennikarskie, podkreślając, że ograniczenie możliwości kontrolowania i krytyki władz publicznych przez media należy traktować jako zamach na swobody demokratyczne. Sprawą zajął się z urzędu rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll, interwencji nie wykluczył szef Prokuratury Krajowej Karol Napierski.
Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI), utworzony w 1950 roku, którego siedziba znajduje się w Wiedniu, liczy ponad 2000 członków z ponad 100 krajów. Jego zadaniem jest obrona praw prasy i niezależnej informacji.