Zabytkowe znaczki w przesyłce do USA
23 zabytkowe znaczki pochodzące z okresu II
wojny światowej i wykonane w obozach jenieckich m.in. oflag II C
Woldenberg, znaleźli warszawscy celnicy w przesyłce, która trafiła
do oddziału w urzędzie pocztowym na warszawskim Służewcu
Przemysłowym - poinformował rzecznik warszawskiej Izby
Celnej Witold Lisicki.
Przesyłka została nadana w Małopolsce miała trafić do Stanów Zjednoczonych. Nadawca w deklaracji zaznaczył, że przesyła "współczesne monety kolekcjonerskie" - wykonane po wojnie.
W przesyłce rzeczywiście znajdowały się takie monety. Celnicy odkryli jednak, że pomiędzy tekturowymi warstwami ich opakowania ukryte są znaczki. Na razie nie wiadomo jaka jest ich wartość - według wstępnej oceny może ona sięgać nawet kilkuset złotych za jeden znaczek.
Znaczki przedstawiają sceny batalistyczne, religijne oraz polskie symbole narodowe. Cześć z nich została wykonana w obozach m.in. w Woldenbergu (Obecnie Dobiegniew w Lubuskiem). Znajdują się na nich pieczątki z oflagu m.in. z 1942 r. Na innych znaczkach są oznaczenia tajnej polskiej poczty.
W oflagu II C Woldenberg przetrzymywano oficerów, chorążych, podchorążych, podoficerów i szeregowców Wojska Polskiego wziętych do niewoli głównie w 1939 r. oraz ok. 100 starszych oficerów Armii Krajowej, którzy dostali się do niewoli po upadku Powstania Warszawskiego. Ponieważ w myśl Konwencji Genewskiej jeńców-oficerów nie można było zmuszać do pracy fizycznej, Niemcy pozwalali im prowadzić m.in zespoły muzyczne, teatralne i sportowe, a także pracownie plastyczne, gdzie powstawały obrazy olejne, grafiki, plakaty, obozowe oraz znaczki pocztowe.
W ubiegłym tygodniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, warszawscy celnicy przechwycili trzy kilogramy starych monet (z lat 30. z Niemiec), które też w przesyłce próbowano przemycić do USA. Miesiąc temu, w przesyłce do USA, znaleźli rzadką, okrągłą ikonę, pochodzącą prawdopodobnie z XVIII wieku.
Za świadomy wywóz dzieł sztuki z Polski bez odpowiedniego zezwolenia grozi kara nawet do 5 lat więzienia.
Zgodnie z prawem, nie wymagają uzyskania pozwolenia na wywóz za granicę na stałe zabytki niewpisane do rejestru zabytków, mające nie więcej niż 55 lat (zabytki, będące obiektami techniki, niewpisane do rejestru, mające nie więcej niż 25 lat). Zaświadczenie stwierdzające, że przedmioty te nie wymagają pozwolenia na wywóz za granicę, wydaje wnioskodawcy wojewódzki konserwator zabytków.