InnowacjeZaburzenia snu u starszych osób związane z ryzykiem samobójstwa

Zaburzenia snu u starszych osób związane z ryzykiem samobójstwa

Starsze osoby, które przyznają się do zaburzeń snu, częściej podejmują próby samobójcze niż ich rówieśnicy, którzy nie mają problemów ze snem - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Informację na ten temat podaje serwis internetowy "EurekAlert".

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zbieranych przez ponad 10 lat w grupie 14 tys. 456 starszych osób. W okresie badań samobójstwo popełniło 21 pacjentów.

Analiza wykazała, że zaburzenia snu były czynnikiem zwiększającym ryzyko śmierci samobójczej i to niezależnie od współistniejących objawów depresji.

Te wyniki sugerują, że problemy ze snem mogą być sygnałem oznaczającym zwiększone ryzyko prób samobójczych u starszych ludzi - komentuje prowadząca badania Rebecca Bernert.

Lekarze uważają, że starsze osoby powinny spać minimum 7 godzin każdej nocy, aby utrzymać formę fizyczną i psychiczną. Niestety, wiele osób w starszym wieku sypia znacznie krócej. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest nasilanie się wraz z wiekiem trudności z zasypianiem. Szacuje się, że bezsenność, najczęstszy problem ze snem, dotyka niemal połowę dorosłych w wieku 60 lat i starszych.

Tymczasem zła jakość nocnego wypoczynku może powodować u starszych osób nastroje depresyjne, zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, nadmierną senność w ciągu dnia oraz wiąże się z nadużywaniem leków na sen.

Dlatego - zdaniem badaczy - osoby, które zaobserwują u siebie problemy ze snem, powinny skonsultować się z lekarzem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)