Trwa ładowanie...
d38l35r
28-10-2006 07:10

Zabójcza praca biurowa

Przeprowadzone właśnie w biurach ogólnopolskie badania stanowisk pracy 'Ergotest' dowodzą, iż pozornie lekka praca przy komputerze jest źródłem poważnego dyskomfortu. Na co dzień lekceważone dolegliwości z czasem mogę przerodzić się w poważne schorzenia.

d38l35r
d38l35r

Pracownicy biurowi najczęściej skarżą się na dolegliwości oczu. 42% badanych regularnie odczuwa ból, co trzeci – pieczenie i suchość pod powiekami, a 37% skarży się na zaburzenia ostrości widzenia. Te alarmistyczne wyniki nie dziwią, zważywszy, iż jedna trzecia badanych stanowisk jest wyposażona w monitory starego typu, bez filtra promieniowania. Jednocześnie 40 % monitorów jest źle ustawiona względem źródła światła. (Światło powinno padać z boku - w przeciwnym razie oślepia użytkownika lub powoduje meczące wzrok refleksy.)

Zmęczenie oczu pracownika wynika z ogromnej liczby operacji, które musi wykonać narząd wzroku przy przenoszeniu spojrzenia z materiałów biurowych na ekran monitora i klawiaturę - komentuje dr Grażyna Śmiałkowska specjalista medycyny przemysłowej. Tymczasem jedynie co czwarty badany korzysta z podstawy lub uchwytu na dokumenty.

Kolejną powszechną dolegliwością są bóle pleców i karku. Regularnie cierpi na nie 56% badanych, a zaledwie 8% nie odczuwa ich wcale. Co piąty pracownik uskarża się również na ból nadgarstków. Występujące często bóle pleców lub karku mogą wynikać z nieprawidłowo zorganizowanego stanowiska pracy i nieprzestrzegania przepisów BHP – mówi dr Śmiałkowska. Jak pokazują wyniki Ergotestu, tylko połowa pracowników siedzi na w pełni regulowanym krześle, a jedynie 13% może skorzystać z regulowanych podłokietników. Takie udogodnienia jak żelowa podkładka pod klawiaturę, chroniąca nadgarstki, to luksus zarezerwowany dla 17 % wybrańców.

Połowa ankietowanych nie zgłosiła żadnych dolegliwości nóg. Jednak pozostali ankietowani wskazywali na występowanie opuchlizny nóg, drętwienia łydek i mrowienia stóp. Jednocześnie tylko 17% pracowników biurowych może skorzystać z tak prostego urządzenia jak podnóżek.

d38l35r

Wystarczy kilka prostych czynności, takich jak wyregulowanie fotela czy odpowiednie ustawienie monitora i klawiatury, by w znacznym stopniu poprawić wygodę pracy – mówi Dariusz Wilk z firmy Fellowes. Warto też zastosować proste akcesoria, takie jak uchwyt na dokumenty, podkładka pod nadgarstki czy podnóżek. W ten sposób poprawimy komfort oraz wydajność pracy, inwestując nie więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Dolegliwości związanych z pracą przy komputerze nie wolno lekceważyć. Codzienny, nawet niewielki dyskomfort pracy może prowadzić do poważnych schorzeń. Zastanawiające i niepokojące jest, że prawie połowa ankietowanych uważa swoje stanowisko pracy za nie ergonomiczne. Wymaga to nadzoru ze strony pracodawców i służb BHP – mówi dr Śmiałkowska

Niektóre dolegliwości i schorzenia związane z praca przy komputerze: Repetitive Strain-Injury Syndrom (RSI) - zespół urazów wywołanych jednostronnym, chronicznym przeciążaniem kończyn górnych na odcinku dłoń-bark,

Dolegliwości kręgosłupa i pleców - spowodowane aranżacją stanowiska komputerowego zaprzeczającą zasadom ergonomii,

d38l35r

Zespół cieśni nadgarstka - następstwo nieprawidłowego ułożenia rąk podczas korzystania z klawiatury,

Syndrom Sicca - zauważalne zmniejszenie częstotliwości mrugania powiekami spowodowane przez długotrwały kontakt z monitorem.

Badania zostały przeprowadzone metodą ankiety internetowej. Zamieszczony na stronie www.ergotest.pl formularz wypełniło 3192 internautów. Ankieta powstała w konsultacji ze specjalistami z Polskiego Stowarzyszenia pracowników Służby BHP, Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, kliniki LUXMED oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Badania są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej mającej na celu poprawę warunków pracy pracowników biurowych.

d38l35r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38l35r
Więcej tematów