Zabiorą zasiłki wszystkim leniom i leserom
Ponad 80 tys. Brytyjczyków pobierających świadczenia ze względu na nadużywanie alkoholu i narkotyków oraz otyłość czeka ponowna weryfikacja. W ramach cięć budżetowych ruszył rządowy program mający na celu zmniejszenie liczby osób bezzasadnie pobierających zasiłki.
Sprawą zainteresowali się przedstawiciele Departament for Work and Pensions (odpowiednik naszego ZUS). Chcą przyjrzeć się grupie ponad 2 mln osób pobierających renty i zasiłki. Ich zdaniem ,jedna czwarta z wspomnianych 80 tys. osób nie pracowała przynajmniej od 10 lat i w tym czasie pobierała świadczenia z powodu uzależnień lub otyłości - podaje serwis BBC News.
Wygląda na to, że spora grupa Brytyjczyków wykorzystuje system socjalny do łatwego pozyskiwania gotówki i wcale nie garnie się do podjęcia pracy. Pojawiają się pytania o zasadność systemu, który raczej nie zachęca do aktywności zawodowej, lecz koncentruje się na płaceniu świadczeń.
Taki stan rzeczy powoli się zmienia - kran z socjalną gotówką został już trochę przykręcony. Od lutego tego roku rząd zakazał pozytywnego rozpatrywania wniosków dla uzależnionych bądź otyłych. Co więcej, wszyscy obecnie pobierający świadczenia będą na nowo ocenieni. Weryfikacja ma się zakończyć przed 2014 rokiem.
Sprawdzą, czy się należy
Pierwsze pilotażowe programy weryfikacji zostały już wprowadzone w kilku miejscowościach w Wielkiej Brytanii. Działania mają na celu sprawdzenie, czy dana osoba jest w stanie od razu podjąć pracę, czy może zacząć jej szukać w krótkim okresie czasu. Wtedy może liczyć na pomoc przedstawicieli DWP. Pozostali, po wydaniu opinii lekarskiej, będą mogli nadal pobierać przyznanie świadczenia.
W ramach tego projektu pojawiło się dokładne zestawienie 81.670 osób, które pobierają zasiłek z tytułu niezdolności do pracy. W większości wypadków bezpośrednią przyczyną tego stanu było nadużywanie alkoholu, narkotyków oraz problemy związane z otyłością.
10 lat bez pracy i na zasiłku
Od sierpnia ubiegłego roku do Departament for Work and Pensions wpłynęło ponad 42 tys. wniosków o świadczenia ze względu na nadużywanie alkoholu, ponad 37 tys. wniosków dotyczących świadczeń dla osób zażywających narkotyków oraz 1,8 tys. wniosków osób niezdolnych do pracy w wyniku otyłości.
Z danych DWP wynika, że ponad 12 tys. osób nadużywających alkoholu i ponad 9 tys. osób zażywających narkotyki pobiera świadczenia od ponad 10 lat. Podobnie sprawa się ma z osobami otyłymi - ponad 600 osób od ponad 10 lat ma przyznane zasiłki.
Małgorzata Jarek