Zabił legendę, a w więzieniu spędzał weekendy
Zabójca Malcolma X, legendarnego lidera czarnych muzułmanów w USA, odzyskał wolność. Przez ostatnie 18 lat odbywał raczej symboliczną karę - w więzieniu spędzał tylko weekendy. W tygodniu pracował w fast-foodzie.
Hagan jest jedyną osobą, która przyznała się do udziału w zabójstwie afroamerykańskiego aktywisty. 21. lutego 1965 roku kilkukrotnie strzelił do swojej ofiary. Wcześniej inny mężczyzna ranił Malcolma X pociskami ze strzelby. Hagana skazano na karę dożywotniego więzienia z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 20 latach.
W 1992 roku złagodzono jego wyrok. Przez pięć dni w tygodniu mógł mieszkać w swoim domu wraz z rodziną. Przez ostatnie siedem lat pracował też w barze szybkiej obsługi. Weekendy musiał spędzać jednak w więzieniu.
Wiele razy ubiegał się o warunkowe zwolnienie, ale dopiero siedemnasty wniosek został przyjęty przez sąd w marcu 2010 roku. Teraz Hagan ma obowiązek utrzymać stałą pracę, zagwarantować finansowe bezpieczeństwo swoich dzieci i wracać do domu w określonych godzinach.
- Siedzę w więzieniu od 40 lat i cały czas sprawuję się bardzo dobrze – mówił reporterowi „New York Post” w 2008 roku. – Nie widzę powodu, by trzymać mnie tu dłużej. – dodał.
Podczas procesu decydującego o skróceniu wyroku wyrażał skruchę i żal za udział w zabójstwie.
Motyw zabójstwa
W 1966 roku Hagan był sądzony z dwoma innymi mężczyznami, Muhammadem Abdulem Azizem i Kahlilem Islamem. Obaj utrzymywali, że nie brali udziału w zamachu na Malcolma X. Hagan potwierdził ich wersję. Sąd nie uwierzył jednak tym zeznaniom i skazał wszystkich trzech na co najmniej 20 lat więzienia. Aziz i Islam wyszli na wolność w latach 80.
Motywem zabójstwa słynnego aktywisty była najprawdopodobniej zemsta. Malcolm X (urodzony jako Malcolm Little) przez wiele lat pełnił ważną rolę w radykalnej grupy „Nation of Islam”, do której należeli także jego przyszli mordercy. Organizacja ta miała za cel jednoczenie czarnoskórych Amerykanów - nie cofała się jednak przed szerzeniem rasistowskich i antysemickich haseł.
W 1964 roku Malcolm X opuścił szeregi „Nation of Islam” i przyjął krytyczną postawę wobec swoich dawnych kompanów. W 1977 roku Hagan stwierdził, że Little zginął, ponieważ „był hipokrytą” i „działał wbrew liderowi organizacji, Elijahowi Muhammadowi”.
Czytaj blog autora: Blizny świata