Za spiskiem wobec śmierci Sikorskiego mógł stać ZSRR
O wyjaśnienie celu podjęcia dochodzenia
dotyczącego śmierci generała Władysława Sikorskiego, "Gazeta
Wyborcza" zwróciła się do Ewy Koj, szefowej pionu śledczego
katowickiego IPN.
Według niej, przede wszystkim wynikiem tego śledztwa będzie ujawnienie i uporządkowanie wszystkich dokumentów, relacji w sprawie śmierci generała. W tej sprawie nigdy nie przeprowadzono żadnego śledztwa. Poza tym prokuratorzy spełnią swoją powinność, bo IPN powstał po to, by pomagać w likwidacji białych plam w polskiej historii.
Dlaczego śmierć generała Sikorskiego jest traktowana jako zbrodnia komunistyczna? - pyta "Gazeta Wyborcza".
W wielu publikacjach, na przykład dr. Tadeusza Kisielewskiego, postawiona jest teza, że za spiskiem wobec Sikorskiego mógł stać ZSRR. Prawdopodobieństwo zbrodni komunistycznej jest duże - uważa Ewa Koj.
Na stwierdzenie, że Sikorskiego równie dobrze mogli chcieć zabić Niemcy, z którymi toczyliśmy wojnę, szefowa pionu śledczego katowickiego IPN odpowiedziała, że z dostępnych jej publikacji nie wynika, aby Niemcy w tym czasie mieli powód do zabójstwa Sikorskiego.
Jaki jest sens prowadzenia badań bez dostępu do archiwów brytyjskich? - pyta "Gazeta Wyborcza"._ O dokumenty w tej sprawie zwracali się historycy, ale nie zwracały się organa ścigania. My poprosimy nie o "dostęp do archiwów", ale o konkretne dokumenty za pośrednictwem polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości_- wyjaśnia pani prokurator.