Trwa ładowanie...
d3bi9kg
27-04-2006 17:05

Za rok na Księżyc poleci pierwsza chińska sonda

Chiny wyruszają na Księżyc - chińskie władze zapowiedziały, że już w kwietniu 2007 roku pierwsza chińska sonda poleci na orbitę okołoksiężycową.

d3bi9kg
d3bi9kg

Jej misja ma potrwać kilka dni - opisują chińscy naukowcy. Najpierw sonda spędzi trzy dni, okrążając Ziemię - w tym czasie wykorzysta siłę grawitacyjną jako "katapultę" w kierunku Księżyca. Podróż sondy na Srebrny Glob i orbitowanie wokół niego mają zająć kolejne cztery dni.

Kilka lat później śladem księżycowej sondy podąży zdalnie sterowany łazik księżycowy - zapowiadają Chiny. Zgodnie z ich planami, łazik wyląduje na Księżycu, przeprowadzi szereg naukowych eksperymentów i wyśle zebrane dane na Ziemię. Pod koniec swej misji pobierze zaś próbki księżycowej gleby i powróci z nimi na Ziemię.

Chiński program eksploracji Księżyca zakłada też przyszłe misje załogowe na naszego jedynego naturalnego satelitę.

Obecnie trwają przygotowania do przyszłorocznego lotu - inżynierowie pracują nad systemem zdalnego sterowania sondą i znajdującymi się na niej urządzeniami - panelami słonecznymi i sprzętem komunikacyjnym.

d3bi9kg

Według władz chińskich instytucji kosmicznych, do tej pory w program księżycowy Chiny zainwestowały ok. 180 mln dolarów.

Swój nowy plan eksploracji Księżyca ogłosiły w 2005 roku również Stany Zjednoczone. Amerykanie chcą ponownie wysłać swych astronautów na Srebrny Glob jeszcze przed rokiem 2018. Na Księżyc wybierają się też japońscy astronauci - Japonia ogłosiła, że zrealizuje księżycową misję do roku 2025.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj