Za nami rekordowy marzec. Najgorętszy w historii
Marzec 2025 okazał się najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów w Europie - informuje obserwatorium Copernicus. Powyżej średniej uplasowała się nie tylko temperatura. W wielu częściach kontynentu wystąpiły ekstremalne opady, doprowadzając do powodzi i podtopień.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Co musisz wiedzieć?
- Marzec 2025 był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów w Europie - podało obserwatorium Copernicus.
- Ekstremalne opady deszczu wystąpiły w różnych częściach kontynentu. W niektórych regionach był do najbardziej deszczowy marzec od 50 lat.
- Półwysep Iberyjski i południe Francji były wyjątkami, gdzie temperatury nie odbiegły tak drastycznie od wieloletniej normy.
Rekordowy marzec - nie tylko na termometrach
Obserwatorium Copernicus ogłosiło, że marzec 2025 był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów w Europie. Samantha Burgess z Centrum Europejskiego ds. Prognoz Średnioterminowych podkreśliła, że kontynent ociepla się najszybciej na świecie. Wysokie temperatury nie dotknęły jednak Półwyspu Iberyjskiego i południa Francji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poseł PiS skłamał w studiu telewizyjnym. Wszystko pokazało nagranie
Anomaliom w temperaturze towarzyszyły ekstremalne i zróżnicowane opady w całej Europie. Wiele regionów doświadczyło najsuchszego marca w historii, podczas gdy inne zanotowały najbardziej deszczowy marzec od prawie 50 lat.
Przeczytaj także: To był rekordowy rok. Pierwszy raz w historii pomiarów
Przed nami kolejne ekstremalne miesiące?
Zmiany klimatyczne, które prowadzą do takich ekstremalnych zjawisk pogodowych, stają się coraz bardziej widoczne.
Samantha Burgess zaznaczyła, że te anomalie pogodowe mogą być zapowiedzią dalszych zmian klimatycznych, które będą miały wpływ na życie mieszkańców Europy. Prawdopodobnie kwiecień również może być rekordowo ciepły. Kolejne dodatnie anomalie w pogodzie mogą stać się nową normą w nadchodzących latach.
Źródło: Copernicus, "Le Figaro", WP Wiadomości