Za mało badań diagnostycznych
W Polsce na badania diagnostyczne wydaje się 5-krotnie mniej, niż w krajach wysokorozwiniętych. Poza tym lekarze rodzinni niechętnie kierują na badania, za które muszą płacić. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści, dobrze postawiona diagnoza przynosi w długim okresie oszczędności, wynikające z efektywnego leczenia.
13.09.2005 | aktual.: 13.09.2005 16:01
Krajowy konsultant w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej profesor Jan Kanty Kulpa podkreślił, że lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek przeznaczać na badania 15% stawki na jednego pacjenta. Kwota ta waha się od 6 - 12 złotych rocznie. Profesor Kulpa przyznał, że badania wykonywane przez małe pracownie nie zawsze są wiarygodne, dlatego lekarze specjaliści zlecają ich powtarzanie, co podwaja koszty.
Jedna piąta laboratoriów nie jest objęta programami kontroli jakości badań diagnostycznych. Ministerstwo zdrowia dopiero przygotowuje standardy, które powinny spełniać te placówki. Trudno też ocenić, ile szpitale wydają na badania diagnostyczne, ponieważ są one częścią większych procedur medycznych.