Za komuny było lepiej?
Większość Rosjan negatywnie ocenia zapoczątkowaną 20 lat temu przez Michaiła Gorbaczowa pierestrojkę, która dała początek
przemianom demokratycznym w ZSRR - wynika z raportu Rosyjskiej Akademii Nauk i Instytutu Kompleksowych Badań Społecznych, ogłoszonego w Moskwie.
Negatywny stosunek do pieriestrojki deklaruje 63% mieszkańców Rosji, pozytywny - 28%.
W podobnych badaniach, przeprowadzonych przez te instytucje w latach 1989-91, krytycznie na temat polityki Gorbaczowa wypowiedziało się 67% respondentów, zaś z uznaniem - 25%.
Według autorów raportu, na początku pieriestrojki proces ten popierało 54% obywateli, a krytyczny stosunek do niego deklarowało 30%.
Wśród największych zdobyczy pieriestrojki Rosjanie wymieniają dzisiaj swobodę podróżowania za granicę, wolność słowa i sumienia, zaprzestanie represji za wiarę i stworzenie warunków dla prywatnej przedsiębiorczości - wszystkie te punkty zebrały ponad 30% głosów wśród ankietowanych.
Za negatywne strony pieriestrojki mieszkańcy Rosji uznają utratę stabilności (57%), upadek moralności (56%), spadek poczucia bezpieczeństwa (50%), osłabienie porządku w kraju (44%) i eskalację konfliktów narodowościowych (33%).
Jerzy Malczyk