Z wizami na Wschód
Od środy obowiązują wizy dla Polaków wjeżdżających na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. Bez wiz będzie można nadal wjechać na Ukrainę, od obywateli której - podobnie jak od Rosjan i Białorusinów - polskie służby graniczne będą wymagały wiz. Wprowadzenie nowych przepisów odbyło się z inicjatywy Polski, która zobowiązała się do tego przed Unią Europejską.
Negocjacje w sprawie wprowadzenia wiz trwały blisko dwa lata. Najszybciej zakończyły się rozmowy z Ukrainą. Wiosną 2003 strony zdecydowały, że Polacy nie będą potrzebować wiz do tego kraju, a w zamian Ukraińcy nie będą płacić za wizy.
Strona polska chciała wprowadzić podobne rozwiązanie w stosunku do Rosji i Białorusi, jednak oba kraje nie przystały na to, deklarując zasadę wzajemności.
Jednokrotna wiza do Rosji kosztuje Polaków równowartość 10 euro, dwukrotna 16 euro, a wielokrotna - 50 euro, płacone w dolarach. Odbiór wizy następuje pięć dni roboczych po złożeniu wniosku, a w specjalnych wypadkach - dwa dni. Za wizę ekspresową - wyrabianą w godzinę - trzeba dopłacić 120 dolarów.
Wizy bezpłatne obowiązują przy wszystkich podróżach do Obwodu Kaliningradzkiego, a także dla osób poniżej 16 i powyżej 70 roku życia, inwalidom oraz osobom odwiedzającym chorych członków rodziny lub groby bliskich bądź jadącym na pogrzeb. Poza tym mogą z nich korzystać uczestnicy imprez oświatowych, kulturalnych, naukowych i sportowych oraz nauczyciele akademiccy i studenci w ramach wymiany.
Polacy chcący wjechać do Rosji muszą także posiadać zaproszenie, poświadczone przez jeden z tamtejszych wydziałów wiz i meldunków Urzędu Spraw Wewnętrznych lub turystyczny voucher. Strona polska tego nie wymaga i do uzyskania wizy wystarczy, że obywatel Federacji Rosyjskiej zgłosi się do odpowiedniego konsulatu i będzie posiadał odpowiednią sumę pieniędzy na pobyt w naszym kraju.
Nie funkcjonują już pieczątki "AB", które oznaczały, że właściciel paszportu przyjeżdża w celach służbowych. Wizy wydają: wydział konsularny ambasady rosyjskiej w Warszawie oraz konsulaty w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu.
Przy wjeździe na Białoruś obowiązują takie same stawki za wizy wyrabiane w zwykłym, pięciodniowym trybie, tak jak w Rosji. Za wizy ekspresowe, wydawane w ciągu dwóch dni, opłata będzie wynosić: 22 dolary za jednokrotną, a 34 za dwukrotną.
Wiz białoruskich nie potrzebują podróżujący przez terytorium tego kraju do Rosji, którzy posiadają wizę rosyjską.
Inne kraje przystępujące w przyszłym roku do Unii Europejskiej - Czechy, Węgry i Słowacja - wprowadziły wizy dla obywateli Rosji, Białorusi, Ukrainy, a także innych państw Europy Wschodniej w 2000 i 2001 roku. Polska uczyniła to wcześniej w stosunku do między innymi, Mołdawii oraz Kazachstanu.