Z Wiślicy rusza kielecka pielgrzymka na Jasną Górę
Około dwa tysiące wiernych zgromadziło się na wieczornej mszy świętej celebrowanej na błoniach koło
kolegiaty w Wiślicy, skąd w poniedziałek ma wyruszyć XXVI Kielecka
Pielgrzymka do Częstochowy. Biskup kielecki Kazimierz Ryczan w
homilii do pielgrzymów przeciwstawił "bogactwo duchowe"
zapatrzeniu w dobra doczesne.
Człowiek, jeśli zapomniał o Bogu i o innych ludziach jest biedny, gdyż po śmierci, na tamten świat nie będzie mógł zabrać nawet swojego prześcieradła - mówił ordynariusz kielecki.
W opinii biskupa kieleckiego, pielgrzymowanie nie jest dewocją, lecz świadomym, nadzwyczajnym aktem kultu religijnego, na który stać ludzi "zdecydowanych dawać świadectwo wiary wymagające zdrowia, samozaparcia i sprawności fizycznej".
Zdaniem biskupa kieleckiego, na drogach ziemskich wygrywają ludzkie interesy, toteż na tych szlakach spotykamy znaki zakazu dla wartości, dla Ewangelii, dla chrześcijańskiego stylu życia. Dlatego wołamy: "Matko prowadź" po drogach do Jezusa - przez kulturę, politykę, gospodarkę, rodzinę, miłość, młodość - byśmy nie zboczyli i nie zbłądzili - wyjaśnił cel pielgrzymki bp Ryczan. Cel ten przedstawił też w specjalnym liście skierowanym do diecezjan w lipcu.
Zachęcając wszystkich do "wielkich czynów, trudnych decyzji i wielkiego zaangażowania miłości", ordynariusz kielecki apelował o uczestnictwo w pielgrzymce, a także wykazanie solidarności z jej uczestnikami w modlitwie, poście i jałmużnie.
Wyruszający z Wiślicy pątnicy mają do pokonania około 200 km. Na Jasną Górę powinni dotrzeć 13 sierpnia.
Wiślica to prastara osada, dawna stolica państwa Wiślan. Już w roku 880 za czasów misjonarzy Europy - świętych Cyryla i Metodego - przyjąć miał tu chrzest książę Wiślan wraz ze swoimi poddanymi. Pierwszy kościół - pw. św. Mikołaja - wybudowano tu w X w. Kolegiacie wiślickiej patronuje Matka Boża Łokietkowa.