PolskaZ palenia tytoniu można wyleczyć

Z palenia tytoniu można wyleczyć

Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza wprowadzić
program leczenia z nałogu palenia papierosów - poinformował w Warszawie zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, Michał Kamiński. Spotkanie zorganizowano w ramach przygotowań do Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego 31 maja.

W tym roku Światowy Dzień bez Tytoniu (ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 r.) obchodzony będzie pod hasłem "Palenie jest uleczalne". Zespół uzależnienia od tytoniu uznawany jest za chorobę i wymaga leczenia - podkreślił prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie, które jest jednym z organizatorów tych obchodów w Polsce.

Kamiński podkreślił, że dla NFZ bardziej opłacalne jest finansowanie programów zapobiegania i wyzwalania z nałogu niż leczenia osób już ciężko chorych. W ubiegłym roku na leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), będącej bardzo częstym następstwem palenia tytoniu, NFZ wydał aż 143 mln złotych. Pokryto koszty 87 tys. hospitalizacji - powiedział.

Jak poinformował Kamiński, program leczenia z palenia jest na razie w fazie opracowywania i nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie wdrożony (przyznał jednak, że Funduszowi zależy na tym, aby stało się to jak najszybciej). W ramach programu NFZ mógłby finansować leki i całe technologie medyczne pomagające palaczom wyzwolić się z nałogu - ocenił Kamiński.

Najprawdopodobniej do realizacji programu zaangażowani zostaną lekarze rodzinni. Mieliby oni możliwość interwencji farmakologicznej u pacjenta uzależnionego od tytoniu oraz kierowania go do wyspecjalizowanych placówek, gdzie kontynuowano by leczenie farmakologiczne - powiedział wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, dr Maciej Godycki-Ćwirko.

W Polsce pali papierosy 37% dorosłych mężczyzn i 25% dorosłych kobiet - w sumie 9 milionów osób. Około 25% kobiet pali w czasie ciąży. Codziennie palenie rozpoczyna pół tysiąca polskich dzieci. Co roku w następstwie wdychania dymu tytoniowego umiera 50 tys. Polaków - alarmowano podczas konferencji.

Decyzją Komisji Europejskiej od marca trwa medialna kampania przeciwko paleniu papierosów pod hasłem HELP "Dla życia bez tytoniu". Zostanie nią objęte wszystkie kraje UE. Specjalna konstrukcja opatrzona symbolami kampanii HELP, mająca zniechęcać do palenia, będzie ustawiana w każdej z 25 stolic UE. W Warszawie prezentowana będzie od 24 do 27 maja.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)