Z Iraku wychodzimy w październiku 2008
Prezydent zgodził się na wycofanie polskich wojsk z Iraku z końcem października 2008 roku. Niezbędna wymiana dokumentów między Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Kancelarią Prezydenta trwała bardzo krótko. Premier kontrasygnował dokument, a prezydent błyskawicznie go podpisał.
Po południu Lech Kaczyński wysłał do Donalda Tuska projekt decyzji z prośbą o kontrasygnatę. Premier od razu podpisał dokument i w ciągu kilkunastu minut odesłał go do Kancelarii Prezydenta. Wieczorem prezydent podpisał postanowienie.
Decyzja Lecha Kaczyńskiego oznacza, że 10. zmiana polskich wojsk, która lada dzień wyleci do Iraku rozpocznie operację wycofywania się Polaków z tego kraju. Potrwa to kilka miesięcy, bo trzeba będzie przetransportować do kraju nie tylko żołnierzy, ale także wiele ton sprzętu.
Ministerstwo obrony przygotowało już wstępny plan ewakuacji naszych żołnierzy. Polacy mogliby opuścić Irak do kwietnia lub maja, ale dużo zależeć będzie od Amerykanów, bo to oni będą zapewniać przerzut części sprzętu, w tym transport drogą morską. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewniał niedawno, że termin wycofania się naszych wojsk jest już skonsultowany z sojusznikami.
- zmiana polskich wojsk będzie tak jak dotychczasowe liczyć 900 żołnierzy, ale do października 2008 roku liczebność naszych wojsk w Iraku będzie stopniowo zmniejszana. Ostatni żołnierze opuszczą Irak nie później niż 31 października. Niewykluczone, że na ostatnie miesiące naszej misji do Iraku poleci kolejna, 11. zmiana i to ona formalnie zakończy wycofywanie się Polaków.
Na misję w Iraku w przyszłym roku rząd zaplanował 180 milionów złotych. Po zakończeniu misji wojskowej rząd zapowiada polską obecność "ekonomiczną" w Iraku.
Obecnie polscy żołnierze przebywają w Iraku na mocy postanowienia prezydenta, które określa czas ich misji do końca 2007 roku. Polski kontyngent wojskowy stacjonuje w Iraku od 2003 roku, obecna 9. zmiana liczy ok. 900 żołnierzy. Polska dowodzi Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe, w której skład wchodzą obecnie kontyngenty z ośmiu państw.