Z Guantanamo zwolniono kolejnych 15 więźniów
Ministerstwo Obrony USA poinformowało o zwolnieniu 15 kolejnych cudzoziemców, przetrzymywanych w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie w związku z podejrzeniami o działalność terrorystyczną.
Jak oświadczył przedstawiciel Pentagonu, więźniowie ci zostali w ciągu ostatnich kilku dni odesłani drogą lotniczą do krajów ich pochodzenia - Afganistanu, Turcji, Tadżykistanu, Sudanu, Iraku, Jordanii i Jemenu.
W Guantanamo przebywa obecnie około 595 cudzoziemców, schwytanych przez siły amerykańskie w trakcie podjętej w 2001 roku kampanii antyterrorystycznej. Wszystkich podejrzewa się o działalność terrorystyczną, ale jak dotąd tylko dwóm z nich postawiono konkretne zarzuty, które mają być przedmiotem procesu przed amerykańską komisją wojskową.
Według Pentagonu, od momentu uruchomienia w styczniu 2002 roku ośrodka odosobnienia w Guantanamo zwolniono już łącznie 134 tamtejszych więźniów. Większość z nich znalazła się na wolności, ale niektórzy zostali aresztowani po przybyciu do krajów ojczystych. Ponadto 12 osób przetransportowano z Guantanamo do ich krajów na dalszy pobyt w areszcie.
Poprzednie zwolnienie nastąpiło 15 marca, gdy 23 ludzi odesłano do Afganistanu, a trzech do Pakistanu. Większość przebywających w Guantanamo została zatrzymana na terytorium Afganistanu.
Organizacje obrony praw człowieka zarzucają Stanom Zjednoczonym, że więźniowie z Guantanamo przetrzymywani są w niektórych przypadkach już ponad dwa lata bez postawienia im jakichkolwiek konkretnych zarzutów. Minister obrony USA Donald Rumsfeld odpiera tę krytykę twierdząc, że po zamachach z 11 września 2001 roku Stany Zjednoczone mają obowiązek izolowania osób podejrzanych o terroryzm.