Trwa ładowanie...
24-03-2008 14:30

Yousaf Raza Gilani premierem Pakistanu

Pakistański parlament wybrał na premiera Yousafa Razę Gilaniego. Kandydaturę Gilaniego wysunęła Pakistańska Partia Ludowa zamordowanej w grudniu ubiegłego roku byłej premier Benazir Bhutto.

Yousaf Raza Gilani premierem PakistanuŹródło: AFP
ds797nw
ds797nw

Gilani natychmiast zapowiedział zwolnienie z aresztu domowego wszystkich sędziów, aresztowanych po ogłoszeniu stanu wojennego przez prezydenta Perveza Musharrafa w listopadzie ubiegłego roku. Poinformował też, że zwróci się do parlamentu o uchwalenie rezolucji, domagającej się ONZ-owskiego śledztwa w sprawie zamachu na panią Bhutto.

Gilani, wiceprzewodniczący PPP, który pod rządami Musharrafa przesiedział pięć lat w więzieniu, uzyskał 264 głosy w 342-miejscowej izbie niższej. Stanie na czele rządu koalicyjnego, w sprawie którego PPP porozumiała się z pakistańską Ligą Muzułmańską Nawaz byłego premiera Nawaza Sharifa, po zwycięstwie wyborczym opozycji z 18 lutego.

Kontrkandydat Gilaniego - Chaudhry Pervez Elahi z frakcji Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej popierającej prezydenta Musharrafa - uzyskał zaledwie 42 głosy.

Partią Ludową kieruje wdowiec po pani Bhutto Asif Ali Zardari, ale nie mógł on ubiegać się o urząd premiera, gdyż nie jest członkiem parlamentu.

ds797nw

Gdy 27 grudnia pani Bhutto zginęła w zamachu, przewodniczącym PPP został jej syn, 19-letni Bilawal Bhutto Zardari. Zadeklarował on jednak, że zajmie się polityką dopiero po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Oksfordzie.

Musharraf wprowadził stan wyjątkowy w kraju 3 listopada, motywując decyzję zagrożeniem terrorystycznym.

Zawieszona została konstytucja - prezydent przeprowadził też czystkę w pakistańskim sądzie najwyższym, usuwając z jego składu nieprzychylnych mu sędziów i osadzając ich w areszcie domowym. Posunięcia te wywołały potępienie światowej opinii, w tym także ze strony głównego sojusznika Pakistanu - Stanów Zjednoczonych.

Prezydent zniósł stan wyjątkowy 15 grudnia ub.r. Areszt domowy wobec większości sędziów uchylono, ale wolności nie odzyskał dotąd m.in. były przewodniczący sądu najwyższego Iftikhar Mohammed Chaudhry.

ds797nw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds797nw
Więcej tematów