Yad Vashem poparł zmianę nazwy obozu Auschwitz
Instytut Yad Vashem w wydanym oświadczeniu poparł starania polskiego
rządu dotyczące zmiany nazwy byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
"Ponieważ wiele obozów wzniesiono na polskiej ziemi, wielu ludzi z powodu ignorancji, przypisywało ich powstanie i odpowiedzialność za nie - Polakom. Dlatego właśnie Polacy chcą rozróżnienia między położeniem obozów a tożsamością tych, którzy je założyli i byli odpowiedzialni za ich działanie" - czytamy w oświadczeniu.
Polski rząd wystąpił w marcu do UNESCO o zmianę nazwy obozu z obecnej: "Obóz koncentracyjny Auschwitz" na: "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau".
We wtorek wiceminister kultury Tomasz Marta powiedział, że znaczącą przyczyną wystąpienia przez polski rząd o zmianę nazwy byłego obozu była chęć powstrzymania zachodnich mediów od stosowania w publikacjach, w odniesieniu do Auschwitz, błędnej formuły: "polski obóz zagłady".
Polski wniosek może zostać rozpatrzony na lipcowej sesji UNESCO w Wilnie.
Instytut Yad Vashem w Jerozolimie został powołany w 1953 roku. Zajmuje się badaniami nad holokaustem i dokumentowaniem zagłady narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Jego kapituła nadaje medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Otrzymują go osoby, które podczas wojny pomagały Żydom, nierzadko narażając własne życie. Najwięcej medali przyznano Polakom.
Obóz Auschwitz wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO w październiku 1979 roku. Komitet wpisując największy z hitlerowskich obozów zaznaczył, że w przyszłości tego typu obiekty nie będą już wpisywane na listę.
W obozie Auschwitz w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.