Trwa ładowanie...
d1k31t2

Xymena Zaniewska nie żyje

• Zmarła Xymena Zaniewska
• Była wybitną scenografką, architektem wnętrz i projektantką mody
• Od 1958 roku przez 25 lat była naczelnym scenografem Telewizji Polskiej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Xymena Zaniewska
Xymena Zaniewska (PAP)
d1k31t2

W wieku 89 lat, zmarła Xymena Zaniewska - poinformował portal e-teatr.pl. Wybitna scenografka, projektantka mody i architektka. Twórczyni scenografii do kilkuset spektakli Teatru Telewizji i programów telewizyjnych, a także do 35 klasycznych spektakli teatralnych i 15 operowych.

Xymena Zaniewska urodziła się 4 czerwca 1927 roku w Poznaniu. Ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej oraz na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1958 roku przez 25 lat była naczelnym scenografem Telewizji Polskiej. W tym czasie stworzyła kilkaset scenografii, m.in. do "Makbeta", "Szkoły żon", "Wizyty starszej pani", a także do programów rozrywkowych i innych produkcji telewizyjnych. Wykładowczyni PWSTiF w Łodzi.

Xymena Zaniewska-Chwedczuk była też zasłużona dla Warszawy - przez wiele lat działała na rzecz stołecznego ZOO, pracowała przy budowie Marszałkowskiej Dzielnicy mieszkaniowej (MDM). Stworzyła podwaliny pod scenografię telewizyjną. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami swoich czasów - z Adamem Hanuszkiewiczem na czele, z którym się serdecznie i przez całe życie przyjaźniła.

Niedawno ukazała się autobiograficzna książka "Xymena. Zapiski i rysunki" nakładem wydawnictwa Bernardinum. 3 lutego w Instytucie Teatralnym odbyło się spotkanie wokół tej książki, ale bez udziału autorki. O Xymenie Zaniewskiej opowiadali drugi mąż Mariusz Chwedczuk, syn Iwo Zaniewski oraz Zofia Kucówna.

d1k31t2

Podziel się opinią

Share

d1k31t2

d1k31t2
Więcej tematów