XVI‑wieczna toaleta źródłem wiedzy o historii miasta
Archeologowie prowadzący wykopaliska w Brzegu (opolskie) odkryli na podwórzu jednej z kamienic XVI-wieczną latrynę. Podczas badań naukowcy wykopali m.in. bogato zdobiony dwuręczny kufel z herbem książąt legnicko-brzeskich a także wiele innych naczyń z ceramiki.
07.09.2006 | aktual.: 07.09.2006 19:32
Dla archeologa, tak naprawdę najciekawsze są dwie rzeczy: studnie i latryny. Historyczne toalety często wykorzystywane były jako śmietniki - wyrzucano tam rzeczy, które dziś wiele mówią o minionych latach - powiedział Andrzej Peszko z wydziału promocji brzeskiego Urzędu Miasta.
Dodatkowo "toaletowe" środowisko jest - zdaniem badaczy - doskonałe dla zachowania okazów. Można porównać je z torfowiskiem. Nie ma dostępu powietrza, wszystko się świetnie zachowuje - nawet skóra i drewno są w idealnej postaci - wyjaśnił prowadzący badania archeolog, Paweł Kraus.
Najciekawszym znaleziskiem w brzeskiej "wygódce" jest XVI- wieczny, bogato zdobiony, półtoralitrowy kufel. Nosi herb książąt legnicko-brzeskich. Jego obecność w latrynie nie oznacza, że któryś z książąt popijał tam z niego piwo. Kufel jest uszkodzony - nie ma jednego ucha, więc najprawdopodobniej był wykorzystywany jako nocnik - ocenił Peszko, z wykształcenia i zamiłowania historyk.
Oprócz kufla, w miejscu XVI-wiecznej toalety znaleziono też wiele innych naczyń z ceramiki. Każda z tych rzeczy jest w jakiś sposób uszkodzona. Najprawdopodobniej, po tym jak się zużyły, zaczęto je wykorzystywać w innym niż pierwotny celu - dodał.
Badania w Brzegu prowadzone są w związku z planowanym w tym mieście utworzeniem parku kulturowego. Na terenie brzeskiego Starego Miasta odsłaniane i odnawiane są ciekawe fragmenty zabudowy, tworzące średniowieczną zabudowę mieszczańską.
Mamy tu już odsłoniętą jedną z nielicznych w Polsce elewację gotyckich sukiennic. Na stworzenie parku chcemy pozyskać pieniądze z funduszy unijnych - zapowiedział Peszko.
Według wstępnych ustaleń odnaleziony przez archeologów przybytek był zbudowany na podwórzu "mieszczańskiego pałacu" - kamienicy w której zamieszkiwał bogaty obywatel średniowiecznego Brzegu.
Obok wyeksploatowanej przez archeologów wygódki znajdują się dwie kolejne, gdzie naukowcy spodziewają się kolejnych odkryć. W Brzegu, gdziekolwiek w obszarze murów miejskich nie zacząć kopać, na każdym kroku, na pewno trafi się na coś ciekawego - podsumował Kraus.
Najciekawsze przedmioty odnalezione podczas badań, po opracowaniu i skatalogowaniu, najprawdopodobniej trafią do Muzeum Piastów Śląskich w brzeskim zamku.