XIII Światowy Dzień Chorego
11 lutego - w uroczystość Matki Bożej z Lourdes - po raz 13. obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na Placu św. Piotra w Rzymie.
Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 roku w Lourdes we Francji, z udziałem Ojca Świętego.
W Liście Apostolskim "Salvifici doloris" papież odniósł się do ewangelicznej nauki o cierpieniu. "Prosimy Was wszystkich, którzy cierpicie, abyście nas wspierali. Właśnie Was, którzy jesteście słabi, prosimy, abyście stawali się źródłem mocy dla Kościoła i ludzkości. W straszliwym zmaganiu się pomiędzy siłami dobra i zła, którego widownią jest nasz współczesny świat, niech Wasze cierpienie w jedności z Krzyżem Chrystusa przeważy" - apelował w nim papież do chorych całego świata.
Papież zwrócił się też z apelem do władz każdego szczebla, zachęcając, by uwagę i zainteresowanie Kościoła światem cierpienia uznali za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".
Jan Paweł II podkreślił, że "świat nie zazna pokoju bez sprawiedliwości; bez pokoju cierpienie będzie się szerzyć bez końca".
W orędziu na XIII Światowy Dzień Chorego papież zwraca się z apelem, by wszyscy zaangażowali się w walkę z AIDS. "Zadaniem rządzących jest dostarczanie obywatelom jasnych i właściwych informacji na ten temat, jak również przeznaczenie odpowiednich środków na wychowanie młodzieży i opiekę zdrowotną" - napisał Jan Paweł II w orędziu.
Ojciec Święty zachęca w nim jednocześnie, by międzynarodowe organizacje podejmowały w tym zakresie inicjatywy podyktowane mądrością i solidarnością, mając zawsze na względzie "obronę godności ludzkiej oraz ochronę nienaruszalnego prawa do życia".
Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Józef Jachimczak powiedział PAP, że zasadniczym celem obchodów Światowego Dnia Chorego jest "uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby ludzi chorych i cierpiących". Zaznaczył też, że - zgodnie z ideą Ojca Świętego - w tym dniu przy chorych powinni stanąć lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, kapelani oraz przedstawiciele instytucji religijnych, by podkreślić, że są razem z nimi.
Centralne uroczystości XIII Światowego Dnia Chorego - zgodnie z wolą Ojca Świętego - odbędą się w tym roku w sanktuarium Maryi Królowej Apostołów w stolicy Kamerunu Jaunde. Natomiast główne obchody Dnia Chorego w Polsce odbędą się w Szczecinie, w związku z 10. rocznicą powstania Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
W Polsce w kościołach, szpitalach i domach pomocy społecznej zostaną odprawione msze św. w intencji chorych. Obłożnie chorzy będą odwiedzani w domach przez swoich duszpasterzy.