XI Forum Ekonomiczne: system finansowy decyduje o sile gospodarki
(inf. własna)
08.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Pijalni Głównej krynickiego kurortu na popołudniowej sobotniej sesji plenarnej "Banki centralne - ich rola w polityce i gospodarce państwa", spotkali się na krynickim Forum Ekonomicznym prezes Narodowego Banku Polskiego - Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Litwy - Reinoldijus Sarkinas oraz wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy - Wołodymyr Krotiuk. Ostatniej sesji plenarnej XI Forum przewodniczył poseł Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Balcerowicz podzielił się z uczestnikami Forum swoimi spostrzeżeniami na temat procesów transformacji. Nasza transformacja musi obejmować o wiele więcej zmian niż w przypadku krajów Europy Zachodniej, czy tez Ameryki Łacińskiej - powiedział Balczerowicz.
Dodał, że odkładanie transformacji zawsze szkodzi gospodarce. Najnowsze badania wykazują silny związek między zdrowym systemem finansowym, a szybkim rozwojem gospodarczym - stwierdził.
Balcerowicz powiedział, że nie zna w krajach postsocjalistycznych trwałego sukcesu banku, który pozostałby państwowym; że nie zna reformy banku państwowego, która by ten bank naprawiła. Fachowa prywatyzacja banków jest kluczową reformą - zapewniał.
Reprezentujący Litwę Sarkinas przedstawił sytuacje gospodarczą tego kraju oraz omówił jego działania zmierzające do członkostwa w Unii Europejskiej. Od lutego 2002 r. walutą bazową na Litwie zamiast USD będzie euro.
Pomyślność banków komercyjnych odgrywa szczególna rolę w przyciąganiu i redystrybucji środków finansowych - powiedział.
Obecnie na Litwie działa 10 banków komercyjnych i 4 oddziały banków zagranicznych. Z zapewnień Sarkinasa wynika, że litewski Bank Centralny w sondażach opinii społecznej cieszy się większym zaufaniem niż inne instytucje publiczne.
Krotiuk omówił rolę i działanie banku centralnego na Ukrainie. Udało się nam pokonać hiperinflację, przeprowadziliśmy reformę walutową, przeszliśmy na sprawozdawczość zgodną ze standardami międzynarodowymi - powiedział Krotiuk.
Rozwój systemu bankowego na Ukrainie stała się możliwy dzięki przyjęciu ustawy o narodowym banku; dało to bankowi centralnemu prawne gwarancje funkcjonowania oraz niezależność działania.
Artur Niewrzędowski - WP
Zobacz także:
XI Forum Ekonomiczne