Wzrasta zagrożenie trąbami wodnymi!
"Trąba powietrzna" to polskie określenie zjawiska, które w większości świata znane jest jako tornado. Wiele osób mylnie sądzi, że tego typu "atrakcje" pojawiają się przede wszystkim w Afryce i obu Amerykach, ale to nie do końca prawda. Jedynym kontynentem, na jakim jak dotąd ich nie odnotowano jest tak naprawdę Antarktyda.
Czym jest tornado? To obracająca się wokół własnej osi kolumna powietrza, która styka się z ziemią, przez co stwarza ogromne zagrożenie wobec wszystkich obiektów, które napotyka na swojej drodze. Jak zatem powstaje trąba powietrzna i czy w Polsce także stanowi poważne niebezpieczeństwo?
Do powstania trąby powietrznej niezbędna jest chmura burzowa znana jako cumulonimbus. Wówczas pojawiają się ogromne różnice temperatury i kierunku wiatru, a powietrze zaczyna poruszać się w osi poziomej. Wtedy już wystarczy tylko uderzenie kolejnego, mocnego powiewu w bok takiej powierzchni, by wprawić ją w ruch obrotowy. Mamy już gotowe tornado, mniejsze lub większe.
Choć poprzedni akapit mógł zabrzmieć nieco jak przepis na potrawkę z wołowiny, to jednak nie mamy w tym przypadku do czynienia z niczym przyjemnym, choć z daleka takie zjawisko może być efektowne. Niestety, tornada potrafią jednak powodować gigantyczne szkody i straty, także w naszym kraju. Choćby 14 lipca 2012 roku w zachodnich województwach Polski odnotowano serię bardzo groźnych tornad, które poniszczyły samochody i budynki.
Obecnie prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych staje się coraz większe, przede wszystkim w okolicach akwenów. Wiąże się to ze wzrostem ich temperatury, jako że zima minęła już dawno, a ciepłe powietrze ogrzewa wodę coraz dłużej.
Mechanizm ich tworzenia jest niemal identyczny, tyle tylko, że jedną z mas powietrza zastępuje w tym przypadku woda. Gdy nad ciepłą wodę nadciągnie chłodna masa powietrza, co w Polsce jest o tej porze roku normą, to sytuacja staje się potencjalnie niebezpieczna. Co roku nad Wisłą odnotowuje się co najmniej kilka takich zjawisk.
Z pierwszą trąbą wodną w Polsce mieliśmy do czynienia w zeszłym tygodniu, uformowała się nad Jeziorem Czorsztyńskim. Całe zjawisko nagrał jeden z internautów amatorską kamerą. Poniżej film, który może przyprawić o dreszcze.
Czy podobnych zjawisk będzie w tym roku w Polsce więcej? Niewykluczone.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">