Trwa ładowanie...

Wzrasta zagrożenie trąbami wodnymi!

"Trąba powietrzna" to polskie określenie zjawiska, które w większości świata znane jest jako tornado. Wiele osób mylnie sądzi, że tego typu "atrakcje" pojawiają się przede wszystkim w Afryce i obu Amerykach, ale to nie do końca prawda. Jedynym kontynentem, na jakim jak dotąd ich nie odnotowano jest tak naprawdę Antarktyda.

Share
Wzrasta zagrożenie trąbami wodnymi!
Źródło: PAP/EPA/Meijert de Haan
dk01yxh

Czym jest tornado? To obracająca się wokół własnej osi kolumna powietrza, która styka się z ziemią, przez co stwarza ogromne zagrożenie wobec wszystkich obiektów, które napotyka na swojej drodze. Jak zatem powstaje trąba powietrzna i czy w Polsce także stanowi poważne niebezpieczeństwo?

Do powstania trąby powietrznej niezbędna jest chmura burzowa znana jako cumulonimbus. Wówczas pojawiają się ogromne różnice temperatury i kierunku wiatru, a powietrze zaczyna poruszać się w osi poziomej. Wtedy już wystarczy tylko uderzenie kolejnego, mocnego powiewu w bok takiej powierzchni, by wprawić ją w ruch obrotowy. Mamy już gotowe tornado, mniejsze lub większe.

dk01yxh

Choć poprzedni akapit mógł zabrzmieć nieco jak przepis na potrawkę z wołowiny, to jednak nie mamy w tym przypadku do czynienia z niczym przyjemnym, choć z daleka takie zjawisko może być efektowne. Niestety, tornada potrafią jednak powodować gigantyczne szkody i straty, także w naszym kraju. Choćby 14 lipca 2012 roku w zachodnich województwach Polski odnotowano serię bardzo groźnych tornad, które poniszczyły samochody i budynki.

Obecnie prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych staje się coraz większe, przede wszystkim w okolicach akwenów. Wiąże się to ze wzrostem ich temperatury, jako że zima minęła już dawno, a ciepłe powietrze ogrzewa wodę coraz dłużej.

Mechanizm ich tworzenia jest niemal identyczny, tyle tylko, że jedną z mas powietrza zastępuje w tym przypadku woda. Gdy nad ciepłą wodę nadciągnie chłodna masa powietrza, co w Polsce jest o tej porze roku normą, to sytuacja staje się potencjalnie niebezpieczna. Co roku nad Wisłą odnotowuje się co najmniej kilka takich zjawisk.

Z pierwszą trąbą wodną w Polsce mieliśmy do czynienia w zeszłym tygodniu, uformowała się nad Jeziorem Czorsztyńskim. Całe zjawisko nagrał jeden z internautów amatorską kamerą. Poniżej film, który może przyprawić o dreszcze.

Czy podobnych zjawisk będzie w tym roku w Polsce więcej? Niewykluczone.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

dk01yxh

Podziel się opinią

Share
dk01yxh
dk01yxh
Więcej tematów