Trwa ładowanie...

Wzmocnienie środków bezpieczeństwa we Francji. Zmobilizowano dodatkowych policjantów i żołnierzy

10 tys. francuskich żołnierzy będzie strzec "najbardziej wrażliwych miejsc" w kraju - przekazało tamtejsze ministerstwo obrony. Także prawie 5 tys. policjantów i żandarmów zostanie zmobilizowanych do ochrony wszystkich szkół żydowskich we Francji.
Share
Francuski policjant przed marketem, gdzie doszło do ataku
Francuski policjant przed marketem, gdzie doszło do atakuŹródło: PAP/EPA, Fot: Etienne Laurent
d3o17en

Szef MSW Bernard Cazeneuve zapewnił o tym rodziców uczniów szkoły żydowskiej w Montrouge, na południowym przedmieściu Paryża, w pobliżu miejsca, w którym Amedy Coulibaly, jeden z zamachowców z Paryża z ubiegłego tygodnia, zastrzelił w czwartek policjantkę. Dzień później zaatakował on sklep koszerny we wschodniej części stolicy, gdzie zabił czterech przetrzymywanych przez siebie zakładników. Napastnik został zabity przez policję w piątek.

Pod dodatkową ochroną znajdzie się 717 szkół żydowskich i miejsc kultu.

W ciągu 48 godzin zostaną wysłane również posiłki wojskowe - poinformował Bernard Cazeneuve.

d3o17en

Wojsko we "wrażliwych miejscach"

Z kolei minister obrony Jean-Yves Le Drian oświadczył, że od wtorku ruszy rozmieszczanie 10 tys. wojskowych do ochrony "najbardziej wrażliwych miejsc" w kraju. Na zakończenie spotkania w Pałacu Elizejskim, poświęconego bezpieczeństwu wewnętrznemu, wspomniał o "rozmiarach gróźb" ciążących nad Francją.

W niedzielę Rada Przedstawicielska Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF) informowała, że prezydent Francois Hollande obiecał wzmocnienie ochrony szkół żydowskich i synagog w tym kraju po serii dżihadystycznych ataków dokonanych w ubiegłym tygodniu.

Francja ma największą społeczność żydowską spośród krajów europejskich; społeczność ta niemal podwoiła się od końca drugiej wojny światowej i według CRIF jej liczebność to obecnie ok. 550 tys.

d3o17en

Zobacz również: Marsz przeciwko terroryzmowi w Paryżu.

d3o17en

Podziel się opinią

Share
d3o17en
d3o17en
Więcej tematów