Trwa ładowanie...
d3myra5
27-05-2003 06:11

Wzajemne usługi

Grzegorz Wieczerzak jest oskarżony o to, że wyprowadził z PZU Życie setki milionów złotych. Dziś rozpocznie się jego od dawna oczekiwany proces - pisze w "Rzeczpospolitej" Krzysztof Gottesman.

d3myra5
d3myra5

Według niego, przestępstwa finansowe na wielką skalę zdarzają się wszędzie. Firmy ubezpieczeniowe są na nie narażone szczególnie. Obracają ogromnymi pieniędzmi, muszą je inwestować, często w przedsięwzięcia ryzykowne.

Wyjątkowość sprawy Wieczerzaka i PZU Życie polega na tym, że jego działalność była możliwa dzięki swoistej opiece polityków. Opiece nie bezinteresownej. Układ był - wszystko na to wskazuje - wzajemny. Rosły konta prywatne Wieczerzaka, korzystały również firmy związane z politykami i za ich pośrednictwem z partiami politycznymi - podkreśla komentator dziennika.

Wieczerzak od półtora roku siedzi w areszcie. Co pewien czas przedostają się stamtąd rozmaite sensacyjne informacje. Raz chce zeznawać, licząc na złagodzenie kary, innym razem - z tego samego zresztą powodu - milczy. Z powodu nadmiernej skłonności do mówienia miał zostać pobity w więziennej łaźni.

Zdaniem Gottesmana, nawet dzieląc przez dwa wszystkie te sensacje, widać, że nie chodzi tu o zwykłą kradzież. Samo śledztwo trwało prawie dwa lata. W tym czasie zmienił się w Polsce rząd, AWS odeszła w polityczny niebyt, kilka innych afer wyszło na światło dzienne.

Sprawę PZU Życie często porównuje się do FOZZ. Byłoby wielkim nieszczęściem gdyby proces przeciw Wieczerzakowi miał się toczyć w podobnym tempie i z podobnym skutkiem jak proces w sprawie FOZZ. Byłby to dowód, że korupcyjne powiązania są w Polsce niezwykle silne - uważa komentator gazety. (mk)

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj