PolskaWyzwiska i kamienie na Marszu Równości w Poznaniu

Wyzwiska i kamienie na Marszu Równości w Poznaniu

Ok. 300 osób wzięło udział w marszu równości, który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Manifestację poprzedziła pikieta zorganizowana przez ONR. Marsz równości zakończył trwające od poniedziałku VIII Dni Równości i Tolerancji.

19.11.2011 | aktual.: 19.11.2011 16:29

Marsz Równości przebiegał bez poważniejszych incydentów, choć grupy przeciwników wielokrotnie próbowały go zakłócić m.in. wykrzykując obraźliwe hasła. Maszerujących i przeciwników oddzielała od siebie policja. Były też rzucane kamienie, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.

Uczestnicy pikiety skandują hasła "chłopak i dziewczyna to normalna rodzina", "Palikot jest impotentem", "gejowska rodzina - wytwór Lenina" i "Biedroń, ty łotrze - w Poznaniu nikt cię nie poprze". Pikietę zabezpieczały znaczne siły policji.

- Nie zamierzamy działać w sposób brutalny, blokować marszu równości. Żyjemy w wolnym kraju i chcemy manifestować swoje poglądy. Każdy może wybierać, czy woli rodzinę tradycyjną, czy "nowoczesną" - powiedział współorganizator pikiety Roman Jakubowicz z Obozu Narodowo-Radykalnego.

Manifestacja przy Auli Uniwersyteckiej została zaplanowana na pół godziny przed wyruszeniem z pobliskiego Placu Mickiewicza marszu równości. Rzeczniczka Stowarzyszenia Dni Równości i Tolerancji (w ramach którego zaplanowano marsz równości) Katarzyna Gajewska powiedziała, że spodziewa się spokojnego przebiegu marszu.

- Organizujemy marsz ze względu na przypadający 16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W tym roku skupiamy się na wymiarze europejskim, nawiązujemy do polskiej prezydencji. Polska do tych idei równości, tolerancji, które są ideami w Europie ważnymi właściwie się nie odnosi - ważniejszy jest kryzys. Chcemy przypominać, że tolerancja to nie jest jakiś dodatek, ale bardzo ważna rzecz - powiedziała Gajewska.

W piątek policja wystąpiła do władz Poznania o zakazanie sobotniej pikiety "W obronie wartości tradycyjnej rodziny" twierdząc, że zaproszeni na nią pseudokibice będą próbowali zakłócić marsz równości. Władze miasta odmówiły argumentując, że pismo wpłynęło na 10 minut przed ostatecznym terminem administracyjnym, w którym urząd może wydać zakaz manifestacji.

Marsz równości zakończy rozpoczęte w Poznaniu w poniedziałek VIII Dni Równości i Tolerancji. W marszu ma wziąć udział kilkaset osób; wyruszy z pl. Mickiewicza, ma przejść przez ul. św. Marcina, Stary Rynek i zakończyć się na pl. Wolności.

W ramach VIII Dni Równości i Tolerancji przez cały tydzień odbywały się debaty i panele dyskusyjne na temat mniejszości religijnych i etnicznych, niepełnosprawności, płci i orientacji psychoseksualnej. Dni Równości i Tolerancji organizowane są w Poznaniu od 2004 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (295)