PolskaWyższe oprocentowanie w bankach

Wyższe oprocentowanie w bankach

PKO BP, największy bank detaliczny w Polsce, wprowadza wyższe oprocentowanie depozytów oraz niektórych kredytów. Te podwżki są skutkiem dwóch lipcowych decyzji banku, które dostosowywały oprocentowanie swoich depozytów i kredytów do nowych warunków rynkowych. Stworzyły je dwie podwyżki podstawowych stóp procentowych NBP, które w ostatnich dwóch miesiącach przeprowadziła Rada Polityki Pieniężnej.

Marek Kłuciński, rzecznik PKO BP, poinformował, że w wyniku podjętych przez władze banku decyzji łączny wzrost oprocentowania depozytów wyniesie średnio 0,9 punktu procentowego. Z wypowiedzi rzecznika wynika, że najwięcej zyskają najbogatsi klienci banku oraz ci, którzy oszczędzają w dłuższym terminie.

Rzecznik powiedział, że oprocentowanie większości kredytów konsumpcyjnych, czyli gotówkowych i samochodowych oraz kredytów na zakup papierów wartościowych pozostanie na niezmienionym poziomie. Średni łączny wzrost oprocentowania kredytów wynosi 0,17 punktu procentowego - podkreślił rzecznik.

PKO BP ma ponad 70 miliardów złotych depozytów , a jego portfel kredytowy wynosi prawie 40 miliardów złotych.

Maciej Reluga, główny ekonomista jednego z największych polskich banków, Banku Zachodniego WBK powiedział, że po czerwcowej podwyżce stóp przez RPP w jego banku oprocentowanie niektórych depozytów wzrosło nawet o punkt procentowy.

Ekonomista podkreślił, że przeprowadzane przez Radę Polityki Pieniężnej podwyżki stóp procentowych sprzyjają oszczędzaniu. Wyższe stopy procentowe będą sprzyjać oszczędzającym ze względu na lepsza atrakcyjność lokat - powiedział ekonomista. Dodał, że stracą ci, którzy zaciągnięli kredyty. Maciej Reluga zwrócił jednak uwagę, że oprocentowanie najbardziej popularnych kredytów, czyli mieszkaniowych jest wciąż bardzo atrakcyjne.

Jego zdaniem podwyżki stóp procentowych nie powinny przełożyć się na spowolnienie inwestycji i zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego.

Po pierwszej podwyżce stóp procentowych, którą Rada Polityki Pieniężnej przeprowadziła w czerwcu, wszystkie większe banki zdecydowały się na zwiększenie oprocentowania swoich depozytów. Jednak jako pierwsze podwyżki przeprowadzały małe banki, które muszą zdobywać klientów

Ekonomiści spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej walcząc z wysoka inflacją będzie nadal podwyższała stopy procentowe NBP. Oznacza to, że banki w ślad za tymi decyzjami będą podwyższały oprocentowanie zarówno depozytów jak i kredytów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)