Wyznawcy prawosławia rozpoczęli post przed Wielkanocą
Wyznawcy prawosławia rozpoczęli kilkutygodniowy post poprzedzający Wielkanoc. W tym roku Święta Wielkanocne przypadają u nich 23 kwietnia, czyli tydzień po świętach katolickich.
06.03.2006 | aktual.: 21.03.2006 10:34
Pierwszym dniem prawosławnego Wielkiego Postu jest zawsze poniedziałek, a poprzedza go niedziela wzajemnego wybaczania win. Wtedy, podczas wieczornych nabożeństw, po raz pierwszy odbywają się też wielkopostne modlitwy.
Okres wstrzemięźliwości i zadumy zainaugurowało czytanie w cerkwiach kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety z IX wieku.
Prawosławni duchowni przypominają, że post przed Wielkanocą jest najbardziej surowy ze wszystkich postów. Szczególnie ściśle przestrzega się go podczas pierwszego tygodnia Wielkiego Postu i w Wielkim Tygodniu. W niektórych rodzinach oznacza to wycofanie z menu nie tylko mięsa, ale nawet ryb i nabiału. Zwyczaj nakazuje w ogóle nie spożywać pokarmów w pierwszy poniedziałek i wtorek postu.
W tym roku święta prawosławne wypadają tydzień po katolickich, ale nie jest to regułą. Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach liczona jest bowiem inaczej.
Katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (także święto ruchome), bo dla wyznawców prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.
Dlatego data Wielkiej Nocy w obu obrządkach jest różna i tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie. Tak było np. dwa lata temu. Przeważnie jednak prawosławni świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet aż pięciotygodniowa, tak jak przed rokiem.
Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że w Polsce jest ok. 550- 600 tys. wyznawców prawosławia. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim, m.in. w Białymstoku oraz powiatach: hajnowskim i bielskim.