Wyznawcy prawosławia czczą Mikołaja Cudotwórcę
Wyznawcy prawosławia czczą świętego Mikołaja Cudotwórcę. W cerkwiach odprawiane są okolicznościowe nabożeństwa, a w niektórych prawosławnych rodzinach daje się z tej okazji drobne prezenty, podobnie jak na Boże Narodzenie.
19.12.2005 11:35
Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzystają prawosławni, zwłaszcza we wschodniej części Polski, uroczystość ku czci św. Mikołaja przypada 19 grudnia, czyli trzynaście dni po tradycyjnych "mikołajkach".
To ważna uroczystość w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku, głównej cerkwi prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. W katedrze tej znajduje się m.in. czczona przez wiernych ikona przedstawiająca św. Mikołaja. W każdą środę odprawiane są przed nią specjalne modlitwy - akatysty.
W poniedziałek przed południem okolicznościowe nabożeństwo odprawił tam biskup Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej, w asyście innych prawosławnych hierarchów.
Biskup Mikołaj żył na przełomie III-IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym.
Obecnie jest to czczony w Kościele katolickim i prawosławnym teolog, zwany "cudotwórcą", patron żeglarzy i wędrowców, a także panien pragnących wyjść za mąż. Uważa się go również za orędownika osób skrzywdzonych przez los.
Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej powiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza. Modlitwy świętego uspokoiły morze. Według tradycyjnych przekazów, zasłynął z podrzucania złota i pożywienia do domu trzech biednych sióstr, by mogły wyjść za mąż. Stąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w dniu jego święta.
Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Przeniesiono je tam z Myr Licyjskich (Azja Mniejsza), gdzie zmarł 6 grudnia 352 r., jako biskup tego miasta.
Za centrum prawosławia w Polsce uważane jest województwo podlaskie. Hierarchowie polskiej Cerkwi liczbę wiernych w całym kraju oceniają na około 550-600 tys. Połowa z nich mieszka właśnie na Podlasiu.