Wytrwałością i pracą ludzie się nie bogacą?
Większość Polaków (69%) sądzi, że w Polsce mamy coraz mniej ludzi bogatych, a przyczyną tego jest stagnacja gospodarcza i wysokie bezrobocie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
16.02.2004 | aktual.: 16.02.2004 18:10
Zmieniło się postrzeganie czynników, które decydują o wzbogaceniu się Polaków: wzrosło znaczenie lekceważenia prawa, jego omijania i wykorzystywania luk prawnych oraz przekupstwa urzędników, a zmalało znaczenie pracowitości, talentu oraz zdolności.
W sukces finansowy, dzięki pracowitości i poświęceniu, wierzy obecnie tylko 29%, w odwagę i gotowość do ryzyka - ponad jedna trzecia respondentów (38%), a w talent i zdolności - 32%.
Zdecydowana większość ankietowanych (78%) za bogate uważa osoby, których dochody przekraczają 1 tys. zł na jedną osobę. Co siódmy badany (15%) do grupy bogatych zalicza tych, których dochody wynoszą więcej niż 10 tys. zł.
Według sondażu, zmalała także grupa osób, które wierzą , że w przyszłości w Polsce zamożnych osób będzie coraz więcej. Tylko co trzeci ankietowany (34%) sądzi, że w najbliższej przyszłości ludzi naprawdę bogatych przybędzie, co piąty zaś (21%) uważa, że będzie odwrotnie.
Również nasze przystąpienie do Unii Europejskiej - zdaniem respondentów - nie wpłynie w istotny sposób na stan zamożności Polaków. Ponad połowa badanych (52%) nie spodziewa się wzrostu zasobności portfela, w tym 17% sądzi nawet, że liczba bogatych zmniejszy się.
Innego zdania jest jednak jedna trzecia ankietowanych (33%), która ma nadzieję, że nasza integracja z Unią Europejską zwiększy odsetek bogatych ludzi.
Ludzie, którzy stali się bogaci w ostatnich latach, nie cieszą się zbytnim szacunkiem społecznym. Większość ankietowanych (68%) uważa bowiem, że nie należy się im uznanie, gdyż do majątku nie można dojść uczciwą pracą.
Obecnie bogactwo jest rzadziej niż w latach 90. uważane za coś naturalnego i sprawiedliwego. W dalszym ciągu jednak dla większości respondentów (64%) bogacenie się to naturalna kolej rzeczy, natomiast dla tylko co trzeciego Polaka (33%) jest ono sprawiedliwe.
Sondaż przeprowadzono w dniach 9-12 stycznia 2004 r. na reprezentatywnej grupie 1057 dorosłych Polaków.