Trwa ładowanie...

Wystrzelą w kosmos "Niebiański Pałac"

Chiny coraz bliżej budowy własnej stacji kosmicznej. Jeszcze w tym miesiącu w przestrzeń kosmiczną wystrzelony zostanie "Niebiański Pałac" - bo taką nazwę nosi pierwszy moduł stacji, której budowa zakończy się w ciągu najbliższych dwóch dekad. Realizacja ambitnego programu kosmicznego odzwierciedla rosnące z roku na rok znaczenie Chin na arenie międzynarodowej.

Wystrzelą w kosmos "Niebiański Pałac"Źródło: PAP/EPA
dhbvz2x

Bezzałogowy statek „Tiangong-1” czyli „Niebiański Pałac” miał zostać umieszczony na orbicie już w ubiegłym roku. Opóźnienie tłumaczono „względami technicznymi”.

Prawdopodobnie do końca roku przy Niebiańskim Pałacu zacumuje bezzałogowy statek „Shenzhou-8”. Na kolejne rok Chiny planują realizację dwóch załogowych lotów statków „Shenzhou-9” i -10, które będą cumowały także przy „Niebiańskim Pałacu”.

Do 2016 roku na orbicie okołoziemskiej umieszczone ma być laboratorium, a cztery lata później funkcjonować zacznie pierwsza chińska stacja kosmiczna.

W 2003 roku Chiny jako trzecie państwo po USA i Związku Radzieckim - wysłało człowieka w kosmos. W 2008 roku chińscy tajkonauci po raz pierwszy wyszli w przestrzeń kosmiczną.

dhbvz2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhbvz2x
Więcej tematów