PolskaWystawione na aukcji dzieło Ducka było zrabowane przez nazistów

Wystawione na aukcji dzieło Ducka było zrabowane przez nazistów

Dzieło holenderskiego mistrza Jacoba Ducka (1600-1667), wystawione do sprzedaży przez dom aukcyjny Christie's, zostało w 1937 roku bezprawnie przejęte przez nazistów, po ucieczce jego pierwotnych właścicieli z Berlina - ujawnił "The Guardian".

24.10.2003 17:35

Według dziennika, dom aukcyjny nie zawiadomił władz ani spadkobierców pierwotnych właścicieli, odkrywszy, że obraz był niezgodnie z prawem przejęty przez nazistów. Rodzina właścicieli ogłosiła, że rozważa pozwanie do sądu słynnego domu aukcyjnego.

Obraz Ducka "Merry Company With A Woman Playing A Lute" został przejęty przez nazistów w 1937 roku po ucieczce z Niemiec właścicieli, Ulli i Moritza Rosenthalów. Żydowskie małżeństwo z Berlina ukryło się w Holandii. Aresztowane przez gestapo, zginęło w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1944 roku.

W 1937 roku obraz Ducka został sprzedany w Niemczech na aukcji, podobnie jak około 800 innych cennych przedmiotów z mieszkania Rosenthalów.

Dzieło zostało wystawione na sprzedaż w lipcu 2000 roku przez prywatnego kolekcjonera z Niemiec. O odkryciu, jakie były losy obrazu w latach 30., dom Christie's zawiadomił jedynie wystawiającego dzieło do sprzedaży, co - według rzeczniczki domu aukcyjnego - jest zgodne z prawem międzynarodowym.

Sprzedawca dzieła, Carl Schunemann, wyjaśnił, że kupił obraz legalnie w żydowskiej galerii w Amsterdamie w 1984 roku.

Rzeczniczka Christie's oznajmiła, że spadkobiercy rodziny Rosenthalów nigdy dotąd nie kontaktowali się z tym domem aukcyjnym. "Jeśli skontaktują się z nami, będzie nam miło dopomóc im w skontaktowaniu się ze sprzedającym obraz" - zaznaczyła w rozmowie z BBC.

Dom Christie's zatrudnia czterech specjalistów, którzy są odpowiedzialni za sprawdzanie, czy dzieło sztuki nie było zaginione lub skradzione w okresie reżimu nazistowskiego, w latach 1933-1945.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)