Wystawa zdjęć w Berlinie kończy Rok Polsko-Niemiecki
Wystawa zdjęć autorstwa młodych polskich i niemieckich fotografów, otwarta w siedzibie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie, stanowi końcowy akcent Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.
Wystawa "Jak Ty to widzisz/Wie Du es siehst" składa się 56 prac wybranych z kilku tysięcy zdjęć wykonanych przez 14 fotografów - siedmiu Polaków i siedmiu Niemców. Zdjęcia powstały jesienią ubiegłego roku w Polsce i Niemczech.
Młodzież pracowała w dwuosobowych zespołach, składających się z Niemca i Polaka. Projekt opracowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (Jugendwerk) wspierały Polska Agencja Prasowa i Deutsche Presse-Agentur.
Nasze zdjęcia przełamują stereotypy pokutujące nadal w stosunkach polsko-niemieckich - powiedziała szefowa PNWM Doris Lemmermeier. Czasy, gdy artykuły o Polsce ilustrowano w niemieckich gazetach zdjęciami chłopskich furmanek, skończyły się bezpowrotnie - podkreśliła. Dodała, że także polskie media nadużywają zdjęć przedstawiających Niemców jako "wydzierających się neonazistów".
Dyrektor departamentu kultury i oświaty niemieckiego MSZ Wilfried Grolig ocenił dobiegający końca Rok Polsko-Niemiecki jako duży sukces. Podkreślił, że w minionych dwunastu miesiącach odbyło się ponad 2000 spotkań, wystaw, seminariów i dyskusji. Jego zdaniem spotkania na szczeblu politycznym to zbyt mało, by Polacy i Niemcy rozumieli się. Ważniejsze od negocjacji politycznych są osobiste kontakty - powiedział Grolig.
Ambasador Polski w Niemczech Andrzej Byrt uznał za wielkie osiągnięcie Roku Polsko-Niemieckiego to, że wzbudził on zainteresowanie sąsiednim krajem u ludzi dotychczas obojętnych. Ten cykl imprez przyczynił się do powstania "pozytywnego, normalnego ludzkiego sąsiedztwa" - powiedział. Warto współpracować - dodał Byrt.
Grolig zwrócił uwagę, że oglądając zdjęcia nie sposób powiedzieć, które zrobili niemieccy, a które polscy uczestnicy warsztatów. To świadczy o bliskości obu społeczeństw i podobnym spojrzeniu na świat - dodał.
Wśród pokazanych prac są zdjęcia z rodzinnych miast obu papieży - Wadowic Jana Pawła II i Marktl am Inn Benedykta XVI, portrety ludzi podróżujących pociągiem na trasie Warszawa-Berlin oraz mieszkańców nadgranicznych miast - Frankfurtu i Słubic, Guben i Gubina oraz Goerlitz i Zgorzelca. Młodzi fotografowie pokazali życie cudzoziemców w Berlinie, Polaków mieszkających w Zagłębiu Ruhry i Niemców na polskim Śląsku oraz migawki z terenów nad Renem i Wisłą.
Podobny zestaw zdjęć zostanie pokazany w najbliższy czwartek w Warszawie przy okazji otwarcia Targów Książki. Jako wystawa objazdowa zdjęcia będą zaprezentowane w Zamku Królewskim, a potem w pociągu relacji Warszawa-Berlin.
500 zdjęć znajdzie się w bazie danych obu agencji - PAP i dpa.
Jacek Lepiarz