Trwa ładowanie...
d1mbq7r

Wystawa rysunków Andrzeja Wajdy w Łodzi w Muzeum Kinematografii

Kolekcję kilkudziesięciu rysunków Andrzeja Wajdy można oglądać w Łodzi w Muzeum Kinematografii. Ekspozycja "Spotkania. Rysunki Andrzeja Wajdy" prezentuje portrety m.in. Jana Pawła II, Dalajlamy, Sławomira Mrożka, Stanisława Tyma, Roberta Altmana.

Share
d1mbq7r

Organizatorzy wystawy przypominają słowa Wajdy, według którego "świat jest cudowny, ale nasza pamięć słaba i mdła". Zdaniem reżysera naprawdę pozostaje tylko to, co zostało zanotowane ołówkiem na papierze.

Wystawę, którą przygotowało Muzeum Kinematografii przy współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, będzie można zwiedzać do końca czerwca tego roku.

Andrzej Wajda urodził się w marcu 1926 roku w Suwałkach. W wieku 20 lat rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował jednak z malarstwa i wybrał film - podjął studia w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej. Jako reżyser debiutował w 1955 roku obrazem "Pokolenie". W przeciągu następnych pięćdziesięciu lat wyreżyserował filmy które przyniosły mu uznanie na całym świecie - m. in. "Kanał", "Popiół i diament", "Ziemia Obiecana", "Człowiek z żelaza". Obecnie pracuje nad filmem o Lechu Wałęsie. Laureat Złotej Palmy, Złotego Niedźwiedzia oraz Oscara za całokształt twórczości.

d1mbq7r

Podziel się opinią

Share
d1mbq7r
d1mbq7r
Więcej tematów