Wystawa plakatów Miro w Szczecinie
Ponad 150 plakatów autorstwa hiszpańskiego
malarza i grafika Joana Miro prezentuje wystawa w szczecińskim
Zamku Książąt Pomorskich. Plakaty pochodzą ze zbiorów
szwedzkiego kolekcjonera Nilsa Trydinga i są po raz pierwszy
prezentowane w Polsce.
Plakaty Miro - jak większość jego prac - to połączenia obrazu i tekstu. Na wystawie znalazł się m.in. słynny plakat stworzony z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbyły się w Hiszpanii w 1982 r. Obraz graczy walczących o czerwoną piłkę, która jednocześnie może symbolizować słońce, zdobył światową sławę. Fragment plakatu został następnie użyty do popularyzacji turystyki w Hiszpanii.
Znakiem firmowym plakatów Miro są charakterystyczne kolorowe - czerwone, niebieskie, żółte plamy podkreślone czarnym konturem. Na większości dzieł artysty widnieją oczy, bo - jak sam twierdził - miały one nawiązywać kontakt wzrokowy z przechodniami.
Joan Miro (1893-1983) uznawany jest za jednego z największych artystów XX wieku. W swojej twórczości początkowo czerpał inspiracje z katalońskiej sztuki ludowej. Interesował się również tendencjami awangardowymi - próbował łączyć elementy kubistyczne z dekoracyjno-ornamentalnymi. W latach dwudziestych XX wieku odszedł od sztuki przedmiotowej, przyłączył się do kręgu paryskich surrealistów i stworzył własny świat z postaciami-ideogramami unoszącymi się w bliżej nieokreślonej przestrzeni.
Artysta tworzył obrazy, grafiki, projektował kostiumy i dekoracje teatralne, wykonywał malowidła ścienne i zajmował się ceramiką. Jednak jedną z najbardziej ulubionych form wypowiedzi Miro był plakat. Twierdził, że istnieją tylko dwa sposoby, aby dzieła artystów dotarły do szerokiej publiczności - rzeźby oraz plakaty.
Wystawa będzie czynna do 3 maja.