Trwa ładowanie...
d4kes14
24-01-2010 21:50

Wystawa o zagładzie Żydów zostanie odświeżona

Stała ekspozycja poświęcona zagładzie Żydów, która znajduje się w byłym obozie Auschwitz I, zostanie całkowicie znowelizowana. W Jerozolimie szef Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński i dyrektor Instytutu Yad Vashem Awner Szalew podpisali list intencyjny w tej sprawie. Nowa wystawa mogłaby zostać otwarta już w 2012 roku.

d4kes14
d4kes14

- Yad Vashem ma najdłuższą i najbogatszą historię zarówno całościowej dokumentacji, jak i ukazywania światu znaczenia zagłady europejskich Żydów. Dlatego też jest to właściwy partner dla wykonania tej ekspozycji. W tym samym czasie w Polsce pracujemy nad nową wystawą główną muzeum i dobrze stało się, że prace te będą trwać równolegle. Obie wystawy muszą się bowiem bardzo harmonijnie uzupełniać - powiedział dyrektor Cywiński.

Wystawa "Męczeństwo i walka Żydów w Europie w latach 1933-1945", która znajduje się w bloku 27, została przygotowana w 1967 roku, ale ze względu na narastającą wówczas antysemicką politykę komunistycznych władz, jej otwarcie dla publiczności było możliwe dopiero w roku 1978. Stało się to w 35. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

W 2006 roku Międzynarodowa Rada Oświęcimska zgodziła się, by to właśnie Instytut Yad Vashem zajął się nowelizacją tej ekspozycji. Specjalną uchwałę w tej sprawie podjął także izraelski parlament. Obie strony zakładają, że nowa wystawa mogłaby zostać otwarta już w 2012 roku.

Muzeum Auschwitz i Yad Vashem współpracują od wielu lat. Głównym elementem współpracy są seminaria dla przewodników, materiałów edukacyjnych dla nauczycieli. Dotyczą nie tylko historii zagłady, czy obozów koncentracyjnych, ale także współczesnej kultury obu krajów oraz wzajemnych relacji. Pierwsze seminarium odbyło się w Jerozolimie 1993 roku. Od tamtej pory odbywają się one co roku i obejmują również pracowników innych muzeów martyrologii w Polsce, a także od niedawna księży katolickich. W Polsce natomiast odbywają się seminaria dla uczestników z Izraela. Do tej pory wzięło w nich udział około 500 osób z obu krajów. Współpraca między obiema instytucjami ma również charakter wymiany naukowej oraz archiwalnej.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są wystawy: austriacka, belgijska, francuska, holenderska, jugosłowiańska, polska, rosyjska, węgierska, włoska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech, a także walce i zagładzie Żydów w latach 1933-1945.

d4kes14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kes14
Więcej tematów