Trwa ładowanie...

Wystawa o odmienionym Krakowie na Rynku Głównym

Teraz każdy będzie mógł się przekonać o tym, jak zmienił się Kraków na przestrzeni ostatnich lat. 3 września na Rynku Głównym zostanie otwarta wystawa „Gmina Miejska Kraków na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w Krakowie".

Share
Wystawa o odmienionym Krakowie na Rynku Głównym
Źródło: WP.PL, Fot: Robert Kulig
dx4577m

Wystawa będzie prezentowała efekty zmian do jakich doszło w wyniku utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto. Ponadto będziemy mieli okazję zobaczyć tam wybrane obiekty zabytkowe, które zostały odrestaurowane dzięki wsparciu finansowemu z budżetu gminy.

Krakowski Park Kulturowy był tworzony w latach 2011-2013. Jest to jedna z ustawowych czterech form chronienia zabytków w Polsce. Dzięki temu wyróżniające się kulturowo obszary nie mogą być np. oszpecane reklamami niezwiązanymi z bezpośrednio z chronionym terenem. Na zdjęciach zobaczymy jak zmienił się wygląd zabytkowych kamienic, m.in. przy ul. Floriańskiej 3, Mikołajskiej 2, Szewskiej 2, 12, 19 i 23, Grodzkiej 2, 32, Szpitalnej 40. Pośród obiektów, które były restaurowane ze środków miasta, są np. kamienica „Dom Wita Stwosza” przy ulicy Grodzkiej 39, zespół klasztorny o. Dominikanów czy Muzeum Czartoryskich przy ulicy św. Jana 19.

Wystawa zostanie otwarta w południe w środę 3 września na Rynku Głównym przy kościele pw. św. Wojciecha i będzie można ją oglądać do niedzieli 14 września.

Wystawę przygotował Urząd Miasta Krakowa z okazji Dnia Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa OWHC.

dx4577m

Podziel się opinią

Share
dx4577m
dx4577m
Więcej tematów