Wystawa o mennonitach w Muzeum Narodowym w Gdańsku
Od 1 lipca do 5 listopada Muzeum Narodowym w Gdańsku można oglądać wystawę "Mennonici na Żuławach. Ocalone dziedzictwo". Zorganizował ją Oddział Etnografii, który ma siedzibę w zabytkowym Spichlerzu Opackim w Parku Oliwskim.
24.07.2007 | aktual.: 24.07.2007 15:30
Wystawa ma na celu ukazanie historii przybycia, tradycji, kultury oraz wkładu mennonitów w zagospodarowanie delty Wisły i wpływu na krajobraz przyrodniczy i kulturowy tej ziemi.
Przygotował ją Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, mieszczący się w zabytkowym Spichlerzu Opackim w Parku Oliwskim we współpracy z Klubem Nowodworskim. Wystawa będzie kolejną realizacją w cyklu wystaw zatytułowanych "Bogactwo w różnorodności" przedstawiających inne kultury i narodowości żyjące dawniej lub obecnie w Polsce.
Organizatorzy chcą, aby wystawa dała szansę przybliżenia tradycji i religii mennonitów, którzy swoją obecnością na polskiej ziemi wiele wnieśli do naszego skarbca kultury. Dziedzictwo przybyszów z Niderlandów – mennonitów stanowi ważną składową historii Polski, jest częścią naszego wspólnego dziedzictwa.
Główną część wystawy stanowić będą obiekty ze zbiorów naszego muzeum, ale także muzealia z Torunia, Elbląga, Poznania, Nowego Dworu Gdańskiego. W skład wystawy wejdą też zbiory prywatne kolekcjonerów gdańskich m.in. Pawła Pietkiewicza - znanego badacza zegarów żuławskich przygotowującego na ten temat obszerna publikację.
Wystawa poszerzona zostanie o fotografie, dokumenty, plany, mapy, druki urzędowe i osobiste wypożyczone z archiwów i biblioteki Polskiej Akademii Nauk. Współpracą przy wystawie zainteresowali się Holendrzy ze współpracującej z Gdańskiem prowincji Noord-Holand.
Swoją pomoc przy wystawie zaoferowali także mennonici z USA (prof. Peter Klassen), z Kanady- Artur Kroeger oraz Stowarzyszenie Mennonitów z Niemiec.
Otwarcie wystawy połączone jest z kolejnym już Światowym Zjazdem Mennonitów, którego program obejmuje m.in. spotkanie poświęcona społeczności mennonitów, prezentację obiektów pomennonickich na Żuławach, udział w otwarciu wystawy. Spotkanie mennonitów (28.VI-1. VII) organizowane jest przez Klub Nowodworski w Nowym Dworze Gdańskim przy współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku. Udział w konferencji i wystawie zgłosiły stowarzyszenia mennonickie z Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady.
Partnerzy:
Partnerami (zagranicznymi) Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w realizacji projektu (wystawy i publikacji) "Mennonici na Żuławach" są następujące instytucje:
Gmina Mennonicka w Haarlemie (Holandia), Mennonitischer Geschichtsverein e.V., Vorsitzender - Frank Wiehler, Freiburg (Niemcy), Mennonitischer Arbeitskreis Polen (Niemcy), Mennonite-Polish Friendship Association, Chair - Peter Klassen, California (USA) oraz Mennonici z Kanady – rodzina Kroeger, ze Stanów Zjednoczonych – prof. Reinhild Janzen.