PolskaWystawa Antonio Saury w krakowskim Muzeum Narodowym

Wystawa Antonio Saury w krakowskim Muzeum Narodowym

60 obrazów i rysunków Antonio Saury można od soboty oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym. Ekspozycja zatytułowana "Ukrzyżowania" jest prezentacją jednego z najważniejszych motywów twórczości tego hiszpańskiego artysty.

Ekspozycję zorganizowano w ramach Roku Hiszpańskiego w Polsce. Wcześniej prace Saury były pokazywane m.in. w Strasburgu, Sztokholmie i Linzu.

W krakowskim muzeum widzowie zobaczą szkice i rysunki Saury oraz obrazy olejne malowane z użyciem bardzo oszczędnej palety barw: czerni, brązu i bieli. Ukrzyżowanie jest w tych pracach przedstawiane w bardzo różny sposób, często brutalnie.

"Zainteresowanie krucyfiksami nie ma u Saury podłoża religijnego, lecz wywodzi się z jego dzieciństwa, kiedy zabrany przez ojca do Muzeum Prado po raz pierwszy zobaczył 'Ukrzyżowanie' Diego Velazqueza" - wyjaśnił kurator wystawy Emanuel Guigon.

Sam artysta napisał, że "w wizerunku ukrzyżowanego zachowana jest skryta i domniemana pozaczasowa obecność cierpienia". "Bardzo być może, iż poprzez te dzieła dostrzeżony zostanie humor ocierający się o bluźnierstwo, nie sądzę jednak, by jedynie o to chodziło. W wizerunku ukrzyżowanego oddałem być może moją własną sytuację człowieka samotnego w pełnym niebezpieczeństw świecie, na który można zareagować krzykiem, ale zarazem po drugiej stronie zwierciadła po prostu zajmuje mnie tragedia człowieka-człowieka, nie Boga przybitego do krzyża" - podkreślił Antonio Saura.

Wystawa "Ukrzyżowania" potrwa w Krakowie do 27 lipca.

Antonio Saura urodził się w 1930 r. Początkowo tworzył pod wpływem surrealistów, a później zainspirowało go francuskie malarstwo informel oraz malarstwo amerykańskie. Motywy powracające w jego twórczości to: portrety kobiet, odwołania do dzieł Velazqueza i Goi oraz krucyfiksy. Ulubioną formą wypowiedzi Saury było malarstwo olejne, ale uprawiał także rysunek, grafikę i fotografię. Zajmował się również scenografią, współpracując ze swoim bratem reżyserem Carlosem Saurą. Zmarł w 1998 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)