Wystartował program "Pierwsza Praca"
Ruszył program "Pierwsza Praca" realizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Od wtorku tegoroczni absolwenci szkół wyższych oraz pracodawcy, którzy tworzą miejsca pracy dla absolwentów mogą składać wnioski o niskooprocentowane pożyczki.
Ministerstwo Pracy przeznaczyło na ten cel 32 miliony złotych - powiedział Krzysztof Kaczmarek, wicedyrektor Departamentu Polityki Rynku Pracy w ministerstwie pracy. Zaznaczył, że o pożyczki skierowane są do wszystkich tegorocznych absolwentów, nawet do tych, którzy studia skończyli i mają absolutorium, ale dyplom otrzymają w ciągu kilku tygodni.
W zależności od przedsięwzięcia pożyczka może wynosić od 5 do 40 tysięcy złotych. Okres spłaty wynosi 36 miesięcy, wliczona w ten okres karencja wynosi 6 miesięcy. Minimalne oprocentowanie pożyczki może wynieść około 7,5%.
Formularze z wnioskiem o przyznanie pożyczki można otrzymać w powiatowych urzędach pracy, we wszystkich oddziałach Banku Gospodarstwa Krajowego i Banku Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego oraz na stronach internetowych BGK.
Dyrektor Departamentu Programów Celowych w Banku Gospodarstwa Krajowego Wojciech Rzepka podkreślił, że bank będzie się starał przyznać pożyczkę każdemu absolwentowi, choć - jak zaznaczył - nikt nie uniknie weryfikacji bankowych ekspertów. Wystarczy jednak podpis jednego poręczyciela. Zabezpieczeniem dla banku może być natomiast sprzęt techniczny zakupiony z pożyczki.
Wnioski o przyznanie pożyczki będą rozpatrywane w ciągu dwóch tygodni - zapewnił Rzepka. Pierwsze wypłaty powinny nastąpić w połowie września. (reb)