Wystartował kanał religia.tv
W poniedziałek wystartowała stacja religia.tv - nowy kanał tematyczny grupy ITI, poświęcony szeroko rozumianej problematyce wiary i duchowości.
Kanał - dostępny jedynie na platformie cyfrowej "n" - ma w ofercie programowej m.in. programy interaktywne, filmy dokumentalne oraz klasykę światowego kina, magazyny kulturalne i popularnonaukowe, talk-show, a także programy kulinarne i podróżnicze.
Chcemy pokazywać, jak duży wpływ ma religia na życie społeczne, kulturalne, jak wielką rolę odgrywa ta sfera w naszym codziennym życiu - mówił ks. Kazimierz Sowa, jeden z pomysłodawców i szef nowego kanału. Podkreślił, że choć stacja odzwierciedlać będzie światopogląd ludzi, którzy ją tworzą, czyli chrześcijan, żyjących w Polsce na początku XXI wieku, to nie zabraknie w niej wątków ekumenicznych. Wiedza o innych religiach jest w naszym społeczeństwie niewielka. Zamierzamy wyświetlać filmy i programy pokazujące także inne wyznania i prądy kulturowe - zapewnił ks. Sowa.
Wśród programów zobaczymy m.in. talk-show "Między sklepami", prowadzony przez Szymona Hołownię, dyrektora programowego religia.tv. Postanowiliśmy wyjść do ludzi, dlatego zdecydowaliśmy się nagrywać nasz program w centrum handlowym - współczesnej świątyni - mówił Hołownia o swoim programie. Zapewnił, że jego gośćmi będą osoby o różnych światopoglądach: duchowni, dziennikarze, osoby znane z telewizji, a także zwykli ludzie.
"Rozmównica" to codzienny interaktywny program, w którym widzowie będą mogli zadawać pytania duchownym, wśród których będą proboszcz jednej z warszawskich parafii, zakonnica, duszpasterze pracujący z młodzieżą oraz w poradniach.
Filmy dokumentalne pokazujące pracę polskich misjonarzy w różnych zakątkach świata będą wyświetlane w cyklu "Szaleńcy Pana Boga". Cykl "Nieznani-Zapomniani" będzie poświęcony wybitnym chrześcijanom XX wieku, którzy mimo swoich dokonań są mało znani.
"Kruchta kulturalna" to swoisty przewodnik kulturalny, którego widzowie będą mogli dowiedzieć się, co warto zobaczyć, przeczytać i czego posłuchać; z kolei program "Skalpel i dusza" będzie próbował odpowiedzieć na pytania z pogranicza wiary i nauki, np. czy istnieje życie w kosmosie i co dzieje się z duszą w czasie śmierci klinicznej.
Prezes platformy "n" Maciej Sojka wyjaśnił, że kanał startuje z emisją testową, ponieważ nie ma jeszcze podpisu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pod koncesją.
Kanał religia.tv dostępny jest na platformie "n", należącej do grupy ITI, w pakiecie "informacja i rozrywka", który jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich klientów.